Uchylenie lub zmiana prawa do świadczenia wychowawczego w trybie art. 27 u.p.p.w.d.
Zmiana lub uchylenie prawa do świadczenia wychowawczego (art. 27 u.p.p.w.d.)
Przepisy ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci wskazuje na dwa nierozłączne elementy prawa cudzoziemców do otrzymywania świadczeń wychowawczych na dzieci: element formalny związany z zezwoleniem władz państwa polskiego na pobyt cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz na element faktyczny w postaci zamieszkiwania cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wykluczenie zatem któregokolwiek z elementów uprawnienia cudzoziemca do otrzymywania świadczenia wychowawczego, jest równoznaczne z koniecznością zweryfikowania decyzji w przedmiocie przyznania prawa do świadczenia wychowawczego.
Wyrok WSA z dnia 30 sierpnia 2018 r., II SA/Bk 258/18
Standard: 86573 (pełna treść orzeczenia)
Art. 27 ust. 1 ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci stanowi samodzielną i wystarczającą podstawę uchylenia lub zmiany decyzji administracyjnej.
Zgodnie z art. 155 K.p.a. decyzja ostateczna, na mocy której strona nabyła prawo, może być w każdym czasie za zgodą strony uchylona lub zmieniona przez organ administracji publicznej, który ją wydał, jeżeli przepisy szczególne nie sprzeciwiają się uchyleniu lub zmianie takiej decyzji i przemawia za tym interes społeczny lub słuszny interes strony; przepis art. 154 § 2 stosuje się odpowiednio.
Tak więc w przypadku stosowania tego przepisu strona musi wyrazić zgodę na zmianę decyzji, organ musi badać interes społeczny i słuszny interes strony, a brak zgody powoduje istotne naruszenia art. 155 K.p.a. podczas, gdy w przypadkach wskazanych w art. 27 ust. 1 ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci zgoda taka nie jest wymagana.
Wyrok WSA z dnia 2 sierpnia 2018 r., II SA/Sz 636/18
Standard: 86572 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 86557