Dopuszczalność odwołania od informacji o przyznaniu świadczenia wychowawczego
Postępowanie i forma rozstrzygnięcia w przedmiocie wniosku o świadczenie wychowawcze (art. 13a u.p.p.w.d.)
Charakter podejmowanych przez organy działań, sposób ich komunikowania i zastrzeżenie formy decyzji dla sytuacji spornych dowodzi, że informacja o przyznaniu świadczenia wychowawczego nie stanowi rozstrzygnięcia o znamionach decyzji administracyjnej, co wyklucza możliwość jego zaskarżania w trybie odwoławczym.
Skoro więc informacja o przyznaniu świadczenia wychowawczego nie jest decyzją administracyjną, to - stosując wprost przepisy k.p.a., odwołanie od informacji o przyznaniu świadczenia wychowawczego niewątpliwie należałoby uznać za niedopuszczalne (art. 134 k.p.a.). Jednak mając na względzie "odpowiednie" stosowanie k.p.a. i zasady przyznawania świadczenia wychowawczego, w tym określenie przypadku przyznania tego świadczenia w niepełnej wysokości, należy uznać, że informacja o przyznaniu świadczenia wychowawczego w wysokości połowy kwoty przysługującego za dany miesiąc świadczenia wychowawczego (lub w innej wartości określonej przez organ), nie jest tylko czynnością materialno-techniczną, potwierdzającą jedynie ziszczenie się prawa określonego przepisami, ale ma cechy władczego rozstrzygnięcia, odmawiającego przyznania świadczenia w pełnej wysokości.
Jeżeli bowiem wniosek, jak w niniejszej sprawie, został złożony co do całości świadczenia, tj. wnioskodawczyni domagała się przyznania jej kwoty 500 zł, to przyznając jej kwotę wyłącznie 250 zł organ nie przyznawał tego świadczenia zgodnie z wnioskiem, lecz w sposób władczy ograniczył przysługujące wnioskodawczyni uprawnienie. W takim wypadku winien on w rzeczywistości wydać decyzję, w której orzeka o przyznaniu wnioskodawczyni części wnioskowanej kwoty, a co do pozostałej kwoty orzec o odmowie jej przyznania.
Dlatego też, zdaniem Sądu, w niniejszej sprawie niewątpliwie mieliśmy do czynienia z decyzją administracyjną, mimo iż organ ją wydający nie posłużył się takim oznaczeniem. Prezes ZUS powinien też potraktować pismo skarżącej z 20 lipca 2023 r. jako odwołanie. Tym bardziej, że na formularzu Pisma Ogólnego strona rodzaj pisma oznaczyła jako "odwołanie", a z jego treści jasno wynika, że skarżąca kwestionuje wysokość, w jakiej przyznano jej świadczenie. Dochowany został także termin na złożenie odwołania.
Wyrok WSA z dnia 20 listopada 2024 r., II SA/Gd 618/24
Standard: 86507 (pełna treść orzeczenia)