Ustalenie przez wojewodę zasad ponoszenia odpłatności za pobyt w ośrodku wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi (art. 22 pkt 1 u,p,s,)
Ośrodki wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi (art. 51a-c u.p.s.)
Przeniesienie kompetencji orzeczniczych w sprawach z zakresu pomocy społecznej na kierownika ośrodka pomocy społecznej nie powoduje zmiany właściwości organu, a wydana w sprawie decyzja jest w dalszym ciągu decyzją wójta (burmistrza, prezydenta miasta), stosownie do ogólnej zasady wyrażonej w powołanym art. 39 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym. W dalszym ciągu piastun funkcji określonego organu zachowuje swoje kompetencje a kierownik ośrodka pomocy społecznej podejmuje decyzje wyłącznie z jego upoważnienia i w zakresie jego kompetencji.
Z powyższego można wyprowadzić wniosek, że w postępowaniu administracyjnym, którego przedmiotem jest ustalenie wskazanej gminie opłaty za pobyt danej osoby w ośrodku wsparcia, stroną takiego postępowania, uprawnioną do dokonywania w nim czynności i będącą adresatem rozstrzygnięć w nim podejmowanych, jest ww. gmina, ale która działa przez upoważnionego przez jej organ wykonawczy kierownika ośrodka pomocy społecznej.
Wyrok WSA z dnia 4 kwietnia 2019 r., II SA/Sz 64/19
Standard: 86308 (pełna treść orzeczenia)
Art. 22 pkt 1 ustawy o pomocy społecznej stanowi lex specialis w stosunku do art. 97 ust. 5 tej ustawy. Ten ostatni przepis upoważnia radę powiatu lub radę gminy do ustalenia, w drodze uchwały, organizacji oraz szczegółowych zasad ponoszenia odpłatności za pobyt w ośrodkach wsparcia, mieszkaniach chronionych i ośrodkach interwencji kryzysowej. Wobec istnienia szczególnej normy odnoszącej się do zadań z zakresu administracji rządowej, realizowanych jedynie (jako zadanie zlecone) przez jednostki samorządu terytorialnego, nie może on być podstawą ustalenia odpłatności w takich przypadkach (m.in. za pobyt w ośrodkach wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi).
Należy zauważyć, że ustawą z dnia 26 stycznia 2007r. o zmianie ustawy o pomocy społecznej (Dz.U. Nr 36, poz. 226) zmieniono treść art. 97 ust. 5 poprzez jednoznaczne stwierdzenie, ze ustalenie przez radę powiatu lub radę gminy szczegółowych zasad ponoszenia odpłatności za pobyt w ośrodkach wsparcia i mieszkaniach chronionych odnosi się tylko do zadań własnych (powiatu lub gminy).
Zgodnie z art. 22 pkt 1 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz.U. Nr 64, poz. 593 ze zm.) do zadań wojewody należy m.in. ustalanie sposobu wykonywania zadań z zakresu administracji rządowej realizowanych przez jednostki samorządu terytorialnego. W myśl art. 20 ust. 1 pkt 2 tejże ustawy do zadań z zakresu administracji rządowej realizowanych przez powiat należy prowadzenie i rozwój infrastruktury ośrodków wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi.
Powyższe oznacza, że Wojewoda był władny w oparciu o upoważnienie z cyt. art. 22 pkt 1 ustawy o pomocy społecznej ustalić zasady określające organizację oraz szczegółowe zasady ponoszenia odpłatności za pobyt w ośrodku wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi. W ocenie Sądu nie przekroczył przy tym granic upoważnienia ustawowego.
Wyrok WSA z dnia 29 maja 2007 r., II SA/Lu 337/07
Standard: 85906 (pełna treść orzeczenia)