Wymóg ścisłej interpretacji podstawy odmowy przyznania świadczenia na podstawie art. 12 u.p.s.

Odmowa przyznania świadczenia ze względu na dysproporcję między udokumentowaną wysokością dochodu a sytuacją majątkową osoby lub rodziny (art. 12 u.p.s.)

Pojęcia dysproporcji pomiędzy udokumentowanymi dochodami a sytuacją majątkową wnioskodawcy nie można interpretować w sposób rozszerzający. Przepis art. 12 ustawy o pomocy społecznej wprowadza bowiem uregulowania dotyczące wyłączeń w zakresie przyznawania świadczeń osobom, które spełniły kryteria, określone w przepisach ustawy, odnoszące się do konkretnych świadczeń. Z tego powodu zastosowanie art. 12 tej ustawy w każdym przypadku musi być poprzedzone dokładnymi ustaleniami i wnikliwą oceną tych ustaleń.

Wyrok WSA z dnia 18 marca 2010 r., I SA/Wa 43/10

Standard: 85817 (pełna treść orzeczenia)

Pojęcia dysproporcji pomiędzy udokumentowanymi dochodami, a sytuacją majątkową wnioskodawcy, nie można interpretować w sposób rozszerzający. Przepis art. 12 ustawy o pomocy społecznej, wprowadza bowiem uregulowania dotyczące wyłączeń w zakresie przyznawania świadczeń osobom, które spełniły kryteria, określone w przepisach ustawy, odnoszące się do konkretnych świadczeń. Z tego powodu, zastosowanie art. 12 tej ustawy, w każdym przypadku musi być poprzedzone dokładnymi ustaleniami i wnikliwą oceną tych ustaleń.

Wyrok WSA z dnia 27 marca 2008 r., IV SA/Gl 1021/07

Standard: 85807 (pełna treść orzeczenia)

Art. 12 u.p.s. z uwagi na represyjny charakter nie można interpretować rozszerzająco , co oznacza, że przywołana przez organy administracji przesłanka niewykorzystywanie możliwości (art. 2 ust. 1 u.p.s.) nie nie może stanowić samodzielnej przesłanki odmowy przyznania świadczenia z pomocy społecznej. Przesłankę z art. 2 ust. 1 należy łączyć z jedną z wymienionych art. 12. u.p.s.)

Wyrok WSA z dnia 28 listopada 2007 r., IV SA/Gl 404/07

Standard: 85806 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.