Właściwość miejscowa gminy do pochowania zwłok niepochowanych i nieprzekazanych w celach naukowych (art. 10 ust. 2 i 3 u.c.ch.z.)

Sprawienie pogrzebu (art. 44 u.p.s.) Właściwość miejscowa gminy (art. 101 u.p.s.) Prawo pochowania zwłok ludzkich (art. 10 u.c.c.z.)

Do zadań własnych gminy o charakterze obowiązkowym należy sprawienie pogrzebu, w tym osobom bezdomnym (art. 17 ust. 1 pkt 15 u.p.s.)

Ustawa z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych w odniesieniu do zwłok niepochowanych i nieprzekazanych w celach naukowych szkołom wyższym, obowiązek ich pochowania obciąża ośrodek pomocy społecznej miejsca zgonu (art. 10 ust. 2 i 3 u.c.ch.z.). W myśl zaś art. 10 ust. 3 u.c.ch.z. zwłoki niepochowane przez podmioty, o których mowa w ust. 1 (czyli najbliższą pozostałą rodzinę osoby zmarłej), albo nieprzekazane uczelni lub federacji podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki są chowane przez gminę właściwą ze względu na miejsce zgonu, a w przypadku osób pozbawionych wolności zmarłych w zakładach karnych lub aresztach śledczych - przez dany zakład karny lub areszt śledczy, z wyjątkiem zwłok osób, które uwolniły się z zakładu karnego lub aresztu śledczego, oraz osób, które przebywały poza terenem zakładu karnego lub aresztu śledczego, w szczególności w trakcie korzystania z zezwolenia na czasowe opuszczenie tego zakładu lub aresztu bez dozoru lub asysty funkcjonariusza Służby Więziennej.

Obowiązek pochowania zwłok, określony w ust. 3, nie wyklucza żądania zwrotu kosztów na podstawie innych ustaw (art. 10 ust. 4 u.c.ch.z.).

Zgodnie z art. 110 ust. 1 u.p.s., zadania pomocy społecznej w gminach wykonują jednostki organizacyjne - ośrodki pomocy społecznej lub centra usług społecznych, o których mowa w ustawie z dnia 19 lipca 2019 r. o realizowaniu usług społecznych przez centrum usług społecznych.

Wyrok WSA z dnia 18 maja 2023 r., II SA/Łd 45/23

Standard: 85464 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.