Uznanie administracyjne odmowy lub wstrzymania świadczeń oparte na klauzuli marnotrawstwa lub współdziałania
Odmowa świadczeń w związku z marnotrawieniem przyznanych środków lub brakiem współdziałania z organem (art. 11 u.p.s.) Obowiązek współdziałania osób i rodzin korzystające z pomocy społecznej w przezwyciężaniu trudności (art. 4 u.p.s.)
Prawo do świadczeń z pomocy społecznej jest uwarunkowane klauzulami marnotrawstwa i współdziałania.
Odmowa przyznania lub wstrzymania świadczeń są przedmiotem uznania administracyjnego .Stwierdzenie powyższego determinuje zakres kontroli sądowo-administracyjnej , polegającej na badaniu zachowania granic uznania, analizie postępowania dowodowego poprzedzającego decyzję i realizacji zasad ogólnych postępowania administracyjnego, a także sposób interpretacji przepisów zawierających pojęcia niedookreślone. W szczególności sąd kontroluje, czy w toku postępowania podjęto wszelkie niezbędne kroki do dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego, czy zebrano wszystkie dowody w celu ustalenia istnienia, bądź nieistnienia ustawowych przesłanek decyzji uznaniowej oraz czy podjęta na ich podstawie decyzja nie wykracza poza granice uznania administracyjnego, to jest, czy nie nosi cech dowolności.
Poprawne zastosowanie przepisu art. 11 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej wymaga przeprowadzenia postępowania dowodowego pozwalającego na wykazanie istnienia przewidzianych w nim przesłanek pozwalających na ograniczenie bądź odmowę ich przyznania.
Ocenę wystąpienia wskazanych przesłanek pozostawiono organowi. Według obu organów orzekających w sprawie skarżący spełniając kryterium dochodowe, od którego uzależnione jest przyznanie prawa do bezpłatnych obiadów, nie powinien być jednak beneficjentem takiego świadczenia z uwagi na korzystanie z niego w sposób niezgodny z przeznaczeniem.
Wyrok WSA z dnia 14 czerwca 2006 r., IV SA/Wr 743/05
Standard: 85337 (pełna treść orzeczenia)