Ustalenie opłaty za pobyt w DPS należnej od małżonka, zstępnych przed wstępnymi na podstawie umowy art. 61 ust. 2 pkt 2 art. 103 ust. 2 u.p.s
Umowne ustalenie wysokości świadczonej pomocy oraz wysokości opłaty za pobyt w DPS (art. 103 u.p.s.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Przepisy ustawy o pomocy społecznej wyraźnie rozróżniają dwie sytuacje prawne, czyli odmowę zawarcia umowy, o której mowa w art. 103 ust. 2 u.p.s. z jednoczesną zgodą na przeprowadzenie rodzinnego wywiadu środowiskowego od odmowy zawarcia umowy i braku zgody na przeprowadzenie wywiadu środowiskowego. W zależności od zaistnienia konkretnej sytuacji prawnej uwzględnia się różne czynniki wpływające na sposób obliczenia wysokości odpłatności za pobyt członka rodziny w DPS.
Wyrok WSA z dnia 5 grudnia 2023 r., II SA/Ol 672/23
Standard: 86254 (pełna treść orzeczenia)
Skoro ocena "możliwości" ponoszenia przez osobę zobowiązaną opłaty za pobyt mieszkańca w domu pomocy społecznej jest dokonywana na etapie zawierania umowy, to tym bardziej ocena taka może i powinna być dokonywana w toku postępowania administracyjnego kończącego się wydaniem decyzji w przedmiocie ustalenia opłaty - w sytuacji, gdy strona złoży wniosek o zwolnienie z opłaty w całości lub w części na podstawie art. 64 u.p.s.
Zgodnie z art. 103 ust. 2 u.s.p. ustalenie w drodze umowy z małżonkiem, zstępnymi przed wstępnymi mieszkańca domu wysokości wnoszonej przez nich opłaty za pobyt tego mieszkańca w domu pomocy społecznej, następuje po wzięciu pod uwagę wysokości dochodów i możliwości.
W piśmiennictwie wskazuje się natomiast, że interpretację pojęcia "możliwości", o którym mowa w art. 103 ust. 2 u.p.s., ustawodawca pozostawia organowi, należy mieć tu na względzie różne okoliczności życiowe, rodzinne i osobiste, które mogą zmniejszać zdolność danej osoby do ponoszenia opłaty, mogą to być również przesłanki uzasadniające zwolnienie z opłaty (art. 64 u.p.s.) – por wyrok NSA z 11 stycznia 2023 r., I OSK 318/22.
Mimo rygorów rządzących finansami publicznymi, należy dopuścić sytuacje, w których obciążenia podmiotów zobowiązanych będą niższe, niż wynika to z regulacji ustawy o pomocy społecznej (zob. I. Sierpowska, Pomoc społeczna. Komentarz, wyd. VI, Lex el.). W rezultacie to do organu należy ocena "możliwości" ponoszenia opłaty przez konkretnego zobowiązanego, która to ocena powinna być poczyniona zgodnie z zasadami wynikającymi z k.p.a.
Wyrok NSA z dnia 12 lipca 2023 r., I OSK 1588/22
Standard: 85240 (pełna treść orzeczenia)