Pojęcia "usługi opiekuńcze" i "specjalistyczne usługi opiekuńcze" (art. 50 ust. 3 i 4 u.p.s.)
Pomoc w formie usług opiekuńczych (art. 50 u.p.s.)
Zgodnie z art. 50 u.p.s. usługi opiekuńcze obejmują pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych, opiekę higieniczną, zaleconą przez lekarza pielęgnację oraz, w miarę możliwości, zapewnienie kontaktów z otoczeniem (ust. 3), a specjalistyczne usługi opiekuńcze są to usługi dostosowane do szczególnych potrzeb wynikających z rodzaju schorzenia lub niepełnosprawności, świadczone przez osoby ze specjalistycznym przygotowaniem zawodowym (ust. 4).
Analiza powyższych przepisów oraz przepisów rozporządzenia Ministra Polityki Społecznej z dnia 22 września 2005 r. w sprawie specjalistycznych usług opiekuńczych (Dz.U. Nr 189 poz. 1598, z późn. zm.) wskazuje, że nie wszystkie rodzaje usług wynikać będą z orzeczenia albo zaświadczenia lekarskiego. Zatem nie w każdym przypadku żądanie takiego orzeczenia albo zaświadczenia przez organy prowadzące postępowanie będzie zasadne.
Wyrok NSA z dnia 13 grudnia 2024 r., I OSK 215/24
Standard: 85164 (pełna treść orzeczenia)
Zgodnie z art. 50 ust. 3 u.p.s. usługi opiekuńcze obejmują pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych, opiekę higieniczną, zaleconą przez lekarza pielęgnację oraz, w miarę możliwości, zapewnienie kontaktów z otoczeniem. Przyznanie tego rodzaju pomocy może zostać połączone – w razie konieczności – także z przyznaniem innych świadczeń (np. odpowiedniego zasiłku).
Wyrok WSA z dnia 8 stycznia 2019 r., II SA/Rz 1124/18
Standard: 85491 (pełna treść orzeczenia)