Działanie spółki cywilnej pod firmą

Firma spółki cywilnej (art. 43[2] § 1 k.c.)

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Zgodnie z art. 42[2] k.c. przedsiębiorca działa pod firmą, a zgodnie z art. 42[1] k.c. przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, także wtedy, gdy osoby fizyczne prowadzą działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej, gdyż nie budzi wątpliwości, iż spółka cywilna jako umowa stron nie jest przedsiębiorcą. W doktrynie posługiwanie się firmą przez spółkę cywilną budzi kontrowersje.

Nie budzi wątpliwości, iż zgodnie z art. 43[4] k.c. firmą osoby fizycznej jest jej imię i nazwisko i brak jest podstaw do przyjęcia, iż przepis ten dotyczy wyłącznie przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą samodzielnie. Zgodnie z art. 43[3] § 2 k.c. firma nie może wprowadzać w błąd, w szczególności co do osoby przedsiębiorcy, przedmiotu działalności i miejsca działania.

Zatem osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą na podstawie umowy spółki cywilnej określają nazwę tej spółki przez wskazanie imion i nazwisk wspólników (ewentualnie dodatkowo innych określeń wskazujących na przedmiot działalności) to w istocie upoważniają się wzajemnie do używania swojej firmy (imiona i nazwiska). Wówczas przedsiębiorcy posługują się takim oznaczeniem używają kilku firm na oznaczenie działalności gospodarczej.

Wyrok SA w Katowicach z dnia 11 czerwca 2012 r., V ACa 255/12

Standard: 5337

W wyroku Sądu Najwyższego z dnia 27 listopada 2001 r., II CKN 531/99 wyraźnie zostało stwierdzone w przypadku spółki cywilnej, że wskazanie jako remitenta w wekslu nazwy spółki bez wskazania wspólników, czyni weksel nieważny. Należy to stanowisko aprobować, skoro spółka cywilna nie może mieć firmy, nie będąc przedsiębiorcą, a jest umową wspólników, traktowanych indywidualnie jako przedsiębiorcy i oni mają swoje firmy w ramach umowy spółki.

Wyrok SN z dnia 9 maja 2012 r., V CSK 258/11

Standard: 68421 (pełna treść orzeczenia)

Spółka cywilna nie ma własnej firmy, choć może występować pod nazwą, z tym jednak zastrzeżeniem, iż we wszystkich jej oznaczeniach powinna występować imieniem wszystkich wspólników

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 10 grudnia 2010 r., VI SA/Wa 1775/10

Standard: 38489 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 89 słów. Wykup dostęp.

Standard: 70050 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.