Ukończenie 25 lat przez jednego członka rodziny w okresie stanowiącym podstawę wyliczeń dochodu rodziny

Prawo do świadczeń z funduszu alimentacyjnego (art. 9 u.p.o.u.a.)

Definicja rodziny nie pozostawia wątpliwości, że wraz z ukończeniem 25 roku życia członek rodziny traci ten status, a tym samym uprawnienie do uwzględnienia go we wniosku oraz w wyliczeniach dochodu rodziny.

Prawo do świadczenia z funduszu alimentacyjnego ustalane jest na przyszłość, tj. na okres świadczeniowy począwszy od miesiąca, w którym wpłynął wniosek do organu właściwego wierzyciela, nie wcześniej niż od początku okresu świadczeniowego do końca tego okresu (art. 18 ust. 1 ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów).

Z tego względu za prawidłowe należy uznać stanowisko Sądu I instancji, zgodnie z którym przepisy ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów nie przewidują na etapie ustalania dochodu na osobę w rodzinie osiągniętego w roku bazowym, uwzględniania faktu, że w pewnym okresie roku bazowego w składzie rodziny było więcej osób, natomiast w okresie świadczeniowym liczba tych osób uległa pomniejszeniu.

Nie może zmienić oceny powyższego stanowiska przywołany w skardze kasacyjnej przepis art. 112 Kodeksu cywilnego, który ustala sposób obliczania terminu oznaczony w tygodniach, miesiącach lub latach. Pozostaje on bowiem bez wpływu na datę dzienną ukończenia przez członka rodziny 25 roku życia.

Wyrok NSA z dnia 15 czerwca 2020 r., I OSK 2371/19

Standard: 84622 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.