Wykładnia umowy gwarancji bankowej według ogólnych reguł wykładni oświadczeń woli
Gwarancja bankowa (art. 81 p.b.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Umowa gwarancji bankowej podlega ogólnym regułom wykładni oświadczeń woli z uwzględnieniem w pierwszej kolejności tych, wskazanych w art. 65 k.c. Poza brzmieniem wyrazów, tj. kontekstem językowym, przy interpretacji oświadczenia woli należy każdorazowo brać pod uwagę także okoliczności złożenia oświadczenia (tzw. kontekst sytuacyjny), na który składają się w szczególności dotychczasowe doświadczenia stron. Konsekwentnie należy w szczególności dokonywać każdorazowo oceny celu czynności prawnej w odniesieniu do każdego zawartego w treści gwarancji postanowienia.
Gwarancja bankowa podlega zatem niewątpliwie, jak każda umowa, wykładni z uwzględnieniem dyrektyw zawartych w art. 65 k.c. i ograniczeniom w zakresie swobodnego kształtowania przez strony treści stosunku zobowiązaniowego (art. 353[1] k.c.).
Wyrok SN z dnia 23 listopada 2023 r., II CSKP 1781/22
Standard: 83515 (pełna treść orzeczenia)
Gwarancja bankowa podlega wykładni z uwzględnieniem dyrektyw zawartych w art. 65 k.c. i ograniczeniom w zakresie swobodnego kształtowania przez strony treści stosunku zobowiązaniowego (art. 353[1] k.c.).
Postanowienie SN z dnia 15 czerwca 2020 r., I CSK 726/19
Standard: 83516 (pełna treść orzeczenia)