Interes prawny w uzyskaniu odpisu aktu stanu cywilnego w celu uregulowania spraw spadkowych (art. 45 p.a.s.c. i art. 670 k.p.c.)
Podmioty uprawnione do uzyskania odpisu aktu stanu cywilnego (art. 45 p.a.s.c.) Działanie sądu z urzędu w sprawach o stwierdzenie nabycia spadku; kognicja sądu; związanie wnioskiem (art. 670 k.p.c.)
Sam fakt żądania dokumentów urzędowych, w celu uregulowania spraw spadkowych, nie może być uzależniony od faktu wytoczenia przed sądem, postępowania o stwierdzenie nabycia spadku.
Interes prawny w uzyskaniu odpisów aktów stanu cywilnego spadkobierców ustawowych J. B., powstał już z chwilą śmierci męża skarżącej, ponieważ wówczas skarżąca stała się jedną ze spadkobierczyń J. B., co wynika z przepisów art. 922, 924, 925 k.c.
Zbyt daleko idące są dywagacje organów co do tego, jakie czynności procesowe będzie podejmował sąd spadku. Ewentualne zobowiązanie pisemne skarżącej, przez sąd spadku, do złożenia aktów stanu cywilnego, miałoby być podstawą do ich wydania przez organ - przeczy założeniom wywiedzionym przez organ, że interes prawny ma wynikać z przepisu prawa materialnego. Taka czynność jest, bowiem, czynnością procesową, a nie materialnoprawną (na co słusznie zwraca uwagę pełnomocnik skarżącej). Przepisami prawa materialnego są przytoczone wyżej przepisy Kodeksu cywilnego stanowiące o tym, kto jest spadkobiercą i kiedy następuje przejście praw i obowiązków zmarłego na jego wstępnych lub zstępnych.
Wyrok WSA z dnia 26 sierpnia 2021 r., II SA/Bk 487/21
Standard: 79908 (pełna treść orzeczenia)