Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Interes prawny w uzupełnieniu aktu stanu cywilnego

Uzupełnienie aktu stanu cywilnego (art. 37 p.a.s.c.)

Krewny w linii prostej, już z samego faktu pokrewieństwa, zawsze będzie miał interes prawny w uzupełnieniu aktu urodzenia swojego przodka, bez konieczności powoływania się na konkretną relację prawną, w ramach której konieczne jest legitymowanie się kompletnym aktem stanu cywilnego.

Jeżeli akta stanu cywilnego mają zawierać dane identyfikujące i indywidualizujące osoby fizyczne, to w przypadku, gdy dane te są niepełne, osoba której dotyczą ma prawo żądać ich uzupełnienia. Jeżeli natomiast osoba ta nie żyje, prawo takie przysługuje krewnym w linii prostej, albowiem niepełny zakres informacji dotyczących stanu cywilnego wstępnego wpływa na brak kompletności danych o pochodzeniu zstępnego.

Art. 37 ust. 3 p.a.s.c. należy intepretować w ujęciu systemowym, a w szczególności z uwzględnieniem art. 45 ust. 1 p.a.s.c., [w] którym ustawodawca, jako podmioty uprawnione do uzyskania odpisu aktu stanu cywilnego kategorialnie wyodrębnił, wstępnych, zstępnych i osoby posiadając interes prawny. Przyjął zatem, że sam fakt pokrewieństwa w linii prostej wyłącza konieczność wykazywania interesu prawnego w uzyskaniu odpisu aktu stanu cywilnego.

W ocenie Sądu w analogicznych uwarunkowaniach normatywnych należy intepretować obowiązek wykazania interesu prawnego w procedurze uzupełnienia aktu stanu cywilnego. Interes prawny nie ma charakteru matrycowego, identycznego w każdej procedurze, w której jest weryfikowany. W ocenie Sądu nie ma żadnych przeciwskazań, aby interes prawny krewnego w linii prostej w uzupełnieniu aktu stanu cywilnego swojego zmarłego wstępnego wywodzić z przepisów Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego, z których wynika charakter relacji pomiędzy krewnymi, w tym między innymi obowiązek troski i dbania o członków rodziny – art. 61[7] § 1 w zw. z art. 128 KRiO, przepisów prawa cywilnego regulujących dobro osobiste, jakimi są kult po osobie zmarłej – art. 23 i 24 KC, oraz przepisów p.a.s.c. regulujących cel i funkcje rejestru aktów stanu cywilnego oraz zakres informacji, jakie te akty mają odzwierciedlać – art. 2 i art. 60, art. 88, art. 95 p.a.s.c

Wyrok WSA z dnia 17 maja 2022 r., II SA/Rz 50/22

Standard: 79832 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.