Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Strona podmiotowa dzieciobójstwa

Dzieciobójstwo (art. 149 k.k.)

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Sprawca może działać z bezpośrednim lub ewentualnym (wynikowym) zamiarem. Działanie z bezpośrednim zamiarem pozbawienia człowieka życia oznacza, iż sprawca chce popełnić taki czyn zabroniony, a więc zachować się w sposób objęty znamionami przedmiotowej strony przestępstwa opisanego w art.149 k.k. Zamiar ewentualny polega natomiast na tym, że sprawca nie chce wprawdzie pozbawić człowieka życia ale przewidując możliwość takiego skutku swego działania na to się godzi.

Uwzględniając powyższe, oskarżonej nie można było przypisać umyślności, w każdej z możliwych form, w pozbawieniu dziecka życia. Dla wykazania powyższego wystarczającym będzie wskazanie, że dla umyślności działania oskarżonej koniecznym byłoby ustalenie, że zdawała ona sobie sprawę z tego, że jest w ciąży, a więc ustalenie, iż oskarżona uświadamiała sobie istnienie przedmiotu czynu. Skoro, jak to ustalono, oskarżona nie uświadamiała sobie, że jest w ciąży to nie można twierdzić, iż obejmowała swym zamiarem pozbawienie dziecka życia, którego istnienia nie uświadamiała sobie.

Wyrok SA w Szczecinie z dnia 26 maja 2022 r., II AKa 257/21

Standard: 76446 (pełna treść orzeczenia)

Bez znaczenia dla oceny możliwości zaistnienia przestępstwa z art. 149 k.k. jest fakt, że oskarżona w czasie czynu miała zachowaną zdolność rozpoznania jego znaczenia i pokierowania swoim postępowaniem, bowiem w takim przypadku należy brać pod uwagę inne czynniki wpływające na ocenę psychicznych procesów decyzyjnych sprawczyni.

Sprawczyni przestępstwa z art. 149 k.k. może być w chwili czynu w pełni poczytalna. Gdyby podstawą do przyjęcia kwalifikacji z art. 149 k.k. był stan chociażby ograniczonej poczytalności, to przepis ten byłby zbędny. Każde zabójstwo popełnione w stanie ograniczonej poczytalności jest przestępstwem uprzywilejowanym. Możliwe byłoby to tylko w związku z chęcią ukształtowania przez prawodawcę reakcji karnej w określony sposób, poprzez ustanowienie określonej sankcji. Wówczas jednak brzmienie art. 149 k.k. byłoby inne i nawiązywałoby do brzmienia art. 31 § 2 k.k. Poczytalność w rozumieniu art. 31 k.k. stanowi zagadnienie odrębne i niezależne od „wpływu przebiegu porodu" należącego do znamion przestępstwa z art. 149 k.k. (wyrok SN z dnia 3 października 2019 r., III KK 167/18).

Wyrok SA w Lublinie z dnia 10 czerwca 2021 r., II AKa 308/19

Standard: 76453 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 275 słów. Wykup dostęp.

Standard: 76456

Komentarz składa z 246 słów. Wykup dostęp.

Standard: 76464

Komentarz składa z 67 słów. Wykup dostęp.

Standard: 76452

Komentarz składa z 56 słów. Wykup dostęp.

Standard: 76469

Komentarz składa z 64 słów. Wykup dostęp.

Standard: 76473

Komentarz składa z 130 słów. Wykup dostęp.

Standard: 14597

Komentarz składa z 188 słów. Wykup dostęp.

Standard: 21505

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.