Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Narzędzia i inne przedmioty niezbędne do osobistej pracy zarobkowej dłużnika oraz surowce niezbędne dla niego do produkcji (art. 829 pkt 4 k.p.c.)

Wyłączenia przedmiotowe egzekucji (art. 829 k.p.c.)

pod rządem art. 829 pkt 4 kpc nie ma znaczenia, „że przedmioty niezbędne do osobistej pracy dłużnika związane są z wykonywaniem przezeń działalności gospodarczej. Zakresem działania tego przepisu nie są Jednak objęte przedmioty wykorzystywane na rzecz dłużnika przez osoby trzecie, np. przez zatrudnionych przez niego pracowników, zleceniobiorców itp. Inaczej problem ujmując, przepis art. 829 pkt 4 kpc odnosi się wyłącznie do przedmiotów bezpośrednio i ściśle związanych z osobistą pracą zarobkową dłużnika. Tym samym nie wchodzą tutaj też w rachubę przedmioty służące do wykonywania tej pracy, ale mające Jedynie charakter pomocniczy, wspomagający.

Z omawianego przepisu wynika nadto, że chodzi w nim o pracę zarobkową dłużnika, Jaką ten wykonuje w momencie zajęcia egzekucyjnego. Obojętna pozostaje tym samym okoliczność, że dłużnik z uwagi na swój zawód (zawody) mógłby zarobkować inaczej.

Wszystko to prowadzi do wniosku, że Jeżeli samochód osobowy służy dłużnikowi za taksówkę, to w zasadzie mieści się on w wyłączeniu przewidzianym w pkt 4 in prine art. 829 kpc.

Uchwała SN z dnia 30 maja 1996 r., III CZP 56/96

Standard: 75846 (pełna treść orzeczenia)

Zajęta w drodze egzekucji dorożka samochodowa nie jest przedmiotem niezbędnym do wykonywania zawodu szofera przez dłużnika, który nie posiadając własnego samochodu ma pełną możność zarabiać na utrzymanie osobistą pracą.

Dłużnik eksploatując samochód w celach zarobkowych występuje jako przedsiębiorca, a w tym charakterze nie może co do środków samego przedsiębiorstwa pretendować do szczególnej i wyjątkowej ochrony.

Orzeczenie SN z dnia 3 czerwca 1953 r. I C 92/53

Standard: 75847

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.