Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Nadleśniczy jako podmiot reprezentujący Skarb Państwa zgodnie z przepisami ustawy o lasach - art. 4 ust. 1 pkt 3 u.d.i.p.)

Podmioty obowiązane do udzielenia informacji publicznej (art. 4 u.d.p.)

Wyświetl tylko:

Nadleśniczy należy do podmiotów zobowiązanych do udostępniania informacji o środowisku i jego ochronie zgodnie z art. 8 w zw. z art. 3 pkt 9 i 15a u.u.i.ś.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 u.u.i.ś. władze publiczne są obowiązane do udostępniania każdemu informacji o środowisku i jego ochronie, które są informacjami znajdującymi się w posiadaniu władz publicznych lub informacjami przeznaczonymi dla władz publicznych, w zakresie, w jakim nie dotyczy to ich działalności ustawodawczej, a w przypadku sądów i trybunałów - działalności orzeczniczej. Władzą publiczną w rozumieniu u.u.i.ś. jest Sejm, Senat, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, organy administracji, sądy, trybunały oraz organy kontroli państwowej i ochrony praw (art. 3 pkt 15a u.u.i.ś.).

Pojęcie organu administracji jest ujmowane w u.u.i.ś. szeroko, obejmuje organy zarówno w ujęciu instytucjonalnym, jak i funkcjonalnym (por. wyrok NSA z dnia 9 stycznia 2020 r., I OSK 3483/18). Zgodnie bowiem z art. 3 pkt 9 lit. a i lit. b u.u.i.ś. ilekroć w ustawie jest mowa o organie administracji rozumie się przez to, oprócz ministrów, centralnych organów administracji rządowej, wojewodów, działających w ich lub we własnym imieniu innych terenowych organów administracji rządowej, organów jednostek samorządu terytorialnego, także inne podmioty wykonujące zadania publiczne dotyczące środowiska i jego ochrony.

W piśmiennictwie wskazuje się, że do podmiotów powołanych na mocy prawa do wykonywania zadań publicznych dotyczących środowiska i jego ochrony bez wątpienia należą też jednostki organizacyjne Państwowego Gospodarstwa Leśnego - Lasy Państwowe (PGLLP) realizującego zadania publiczne związane z ochroną lasów na podstawie u.l.

Podobnie w orzecznictwie na tle niemal identycznej definicji organu administracji zawartej w art. 3 pkt 6 ustawy z dnia 4 marca 2010 r. o infrastrukturze informacji przestrzennej (tekst jedn.: Dz. U. z 2021 r. poz. 214) przyjmuje się, iż PGLLP jest podmiotem publicznym, który realizuje zadania publiczne między innymi na podstawie u.l. - zarządzanie lasami stanowiącymi własność Skarbu Państwa, prowadzenie ewidencji majątku Skarbu Państwa oraz sprawowanie nadzoru nad lasami niepaństwowymi (por. wyrok NSA z dnia 4 września 2018 r., I OSK 2341/16).

Należy podkreślić, że Nadleśniczy zarządza i prowadzi gospodarkę leśną w lasach stanowiących własność Skarbu Państwa (art. 4 ust. 1 i ust. 3 w zw. z art. 35 ust. 1 u.l.), która nakierowana jest na powszechną ich ochronę oraz trwałe ich utrzymanie, a także na ochronę wód i gleby (art. 7-9 u.l.), wykonywanie lub inicjowanie w lasach niepaństwowych zabiegów zwalczających lub ochronnych (art. 10 ust. 1 u.l.), realizuje zadania wynikające z planów urządzenia lasów, o którym mowa w art. 18 i nast. u.l., opiniuje projekty uproszczonych planów lasów (art. 22 ust. 3 u.l.)

Wyrok WSA z dnia 29 czerwca 2021 r., IV SA/Wr 209/21

Standard: 75318 (pełna treść orzeczenia)

Nadleśniczy nie jest organem władzy publicznej, o którym mowa w art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o dostępie do informacji publicznej, lecz podmiotem reprezentującym Skarb Państwa zgodnie z odrębnymi przepisami, tj. przepisami ustawy o lasach - art. 4 ust. 1 pkt 3 ustawy o dostępie do informacji publicznej (por. postanowienie NSA z dnia 24 kwietnia 2018 r., I OSK 1193/18). Nie ulega więc wątpliwości, że w niniejszej sprawie miał zastosowanie art. 17 ustawy o dostępie do informacji publicznej.

Zgodnie z art. 32 ust. 1 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (Dz.U. z 2017 r., poz. 788, ze zm.), Lasy Państwowe są państwową jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, reprezentującą Skarb Państwa w zakresie zarządzanego mienia. Z kolei, w art. 32 ust. 2 tej ustawy wymieniono jednostki organizacyjne wchodzące w skład Lasów Państwowych, do których należy m.in. nadleśnictwo (pkt 3). Natomiast, zgodnie z art. 35 ww. ustawy nadleśniczy kieruje nadleśnictwem oraz reprezentuje Skarb Państwa w stosunkach cywilnoprawnych, w zakresie swojego działania. W świetle przytoczonych przepisów nie ulega wątpliwości, że stosownie do art. 4 ust. 1 pkt 3 ustawy o dostępie do informacji publicznej nadleśniczy, jako podmiot reprezentujący Skarb Państwa, jest podmiotem zobligowanym do udzielenia informacji, jakie są w jego posiadaniu, a mają charakter informacji publicznej (art. 4 ust. 3).

Wyrok NSA z dnia 26 maja 2020 r., I OSK 69/19

Standard: 75059 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 208 słów. Wykup dostęp.

Standard: 75063

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.