Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Określenie przez wnioskodawcę sposobu i formy otrzymania informacji publicznej (art. 14 ust. 1 u.d.i.p.)

Udostępnianie informacji w sposób i w formie zgodnych z wnioskiem (art. 14 u.d.i.p.) Udostępnianie informacji publicznej na wniosek (art. 10 ust. 1 u.d.i.p.)

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Z art. 14 u.d.i.p. wynika wprost, że to wnioskodawca określa w swoim wniosku, w jakiej formie i w jaki sposób chciałby otrzymać żądane informacje. Sposób udostępnienia należy odnosić do tego, w jaki sposób uzyska się informację, a zatem oznacza on tryb, w jakim wnioskodawca domaga się, aby udzielono mu informacji. Podmiot zobowiązany nie może natomiast odmówić udostępnienia informacji publicznej w sposób wskazany we wniosku, jeżeli dysponuje środkami technicznymi umożliwiającymi udostępnienie informacji w żądanej formie i w żądany sposób. W takiej sytuacji dysponent informacji publicznej jest związany sposobem udostępnienia wskazanym we wniosku i nie może go bez zgody wnioskodawcy modyfikować. Celem podmiotu zobowiązanego powinno być udzielenie odpowiedzi w formie i na zasadach, jakie wybrał wnioskodawca. W tym też zakresie decydująca jest wola wnioskodawcy.

Wyrok NSA z dnia 20 kwietnia 2022 r., III OSK 1165/21

Standard: 75015 (pełna treść orzeczenia)

Ustawa o dostępie do informacji publicznej w art. 14 przewiduje dwa elementy ważne dla procesu udostępniania informacji publicznej, a mianowicie określa wymagania co do sposobu i formy udostępnienia informacji publicznej. To wnioskodawca określa zatem w swoim wniosku, w jakiej formie i w jaki sposób chciałby otrzymać żądane informacje. Sposób udostępnienia należy odnosić do tego, w jaki sposób uzyska się informację, a zatem oznacza on tryb, w jakim wnioskodawca domaga się, aby udzielono mu informacji. Natomiast podmiot zobowiązany nie może odmówić udostępnienia informacji publicznej w sposób wskazany we wniosku, jeżeli dysponuje środkami technicznymi umożliwiającymi udostępnienie informacji w żądanej formie i w żądany sposób. W takiej sytuacji dysponent informacji publicznej jest związany sposobem udostępnienia wskazanym we wniosku i nie może go bez zgody wnioskodawcy modyfikować. Każdy bowiem zgłoszony wniosek o udostępnienie informacji publicznej powinien zostać załatwiony w odpowiedni sposób - bądź przez udostępnienie informacji zgodnie z wnioskiem, bądź odmowę ich udzielenia. 

Wyrok NSA z dnia 10 grudnia 2019 r., I OSK 67/19

Standard: 75033 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 184 słów. Wykup dostęp.

Standard: 75035

Komentarz składa z 102 słów. Wykup dostęp.

Standard: 75036

Komentarz składa z 426 słów. Wykup dostęp.

Standard: 75037

Komentarz składa z 64 słów. Wykup dostęp.

Standard: 75038

Komentarz składa z 159 słów. Wykup dostęp.

Standard: 75042

Komentarz składa z 219 słów. Wykup dostęp.

Standard: 75045

Komentarz składa z 162 słów. Wykup dostęp.

Standard: 75049

Komentarz składa z 207 słów. Wykup dostęp.

Standard: 75047

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.