Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Udostępnienie informacji publicznej przez wskazanie Biuletynu Informacji Publicznej jako jej źródła

Biuletyn Informacji Publicznej (art. 8 u.d.i.p.) Udostępnianie informacji publicznej na wniosek (art. 10 ust. 1 u.d.i.p.) Obowiązki podmiotu udostępniającego informacje publiczne (art. 12 u.d.i.p.)

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Wskazanie podmiotowi żądającemu udzielenia informacji publicznej Biuletynu Informacji Publicznej jako jej źródła, stanowi załatwienie wniosku tylko i wyłącznie w przypadku, gdy informacje tam zawarte odnoszą się do meritum żądania, zawierają dane istotne z punktu widzenia pytającego, a ich uzyskanie nie wymaga przedsięwzięcia dodatkowych czynności (informacja prosta)" (zob. wyrok NSA z 18.08.2010 r. I OSK 844/10), co mutatis mutandis można odnieść do powszechnej dostępności informacji w trybie ustawy o KRS.

Wyrok NSA z dnia 26 maja 2022 r., III OSK 1276/21

Standard: 75013 (pełna treść orzeczenia)

Biuletyn Informacji Publicznej jest podstawowym źródłem zapoznania się z informacją publiczną i udostępnienie informacji w BIP wyłącza obowiązek ponownego jej udostępnienia na wniosek zainteresowanego, czy w innych przewidzianych w ustawie formach (np. wyłożenia, wywieszenia).

Przepis art. 10 ust. 1 u.d.i.p. wprowadza tzw. negatywną klauzulę wnioskowego trybu udzielania informacji. Oznacza to, że adresat wniosku zwolniony jest z obowiązku udostępnienia informacji, jeżeli została ona ujawniona w BIP lub centralnym repozytorium. W przypadku złożenia wniosku podmiot zobowiązany zawiadamia wnioskodawcę o braku stosowania trybu wnioskowego w związku z ujawnieniem żądanej informacji w BIP. Oznacza to, że podmiot zobowiązany nie ma obowiązku udostępniać informacji publicznej w formie i w sposób wskazany we wniosku jedynie wówczas, gdy znajduje się ona w BIP, zaś zakres żądania sformułowany we wniosku o jej udostępnienie i zakres informacji znajdujący się w BIP pozwala na stwierdzenie, że są one identyczne.

Udostępnienie informacji publicznej w BIP zwalnia również podmiot zobowiązany z obowiązku potwierdzania na piśmie jej istnienia. Natomiast w przypadku informacji udostępnionej w BIP na dysponencie tej informacji nie spoczywa obowiązek dokonywania wydruków z Biuletynu i przesyłania ich żądającemu informacji (podobnie wyrok NSA z 25 września 2008 r., I OSK 416/08).

Wyrok NSA z dnia 7 października 2021 r., III OSK 3900/21

Standard: 75019 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 72 słów. Wykup dostęp.

Standard: 75323

Komentarz składa z 38 słów. Wykup dostęp.

Standard: 75073

Komentarz składa z 240 słów. Wykup dostęp.

Standard: 75283

Komentarz składa z 109 słów. Wykup dostęp.

Standard: 75010

Komentarz składa z 335 słów. Wykup dostęp.

Standard: 75311

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.