Powiadomienie wnioskodawcy, że informacja publiczna nie może być udostępniona w sposób lub w formie określonych we wniosku (art. 14 ust. 2 u.d.i.p.)
Udostępnianie informacji w sposób i w formie zgodnych z wnioskiem (art. 14 u.d.i.p.)
Argumentacja zawarta w tym zakresie w odpowiedzi na skargę, czy też załączenie do odpowiedzi na skargę wydruku pisma stanowiącego odpowiedź na wniosek skarżącego (bez wykazania, że pismo to dotarło do adresata), nie zastępuje pisma organu zawierającego informację, że organ nie jest w posiadaniu żądanych informacji. Również zawarte w odpowiedzi na skargę stanowisko, odmawiające żądanej przez skarżącego informacji charakteru informacji publicznej, nie zastępuje czynności polegającej na skierowaniu bezpośrednio do wnioskodawcy informacji w tym zakresie.
Odpowiedź na skargę jest pismem procesowym skierowanym do sądu, a nie aktem adresowanym do wnioskodawcy. Nie może ona zatem w żaden sposób konwalidować, jak również zastępować stanowiska organu.
Wyrok WSA z dnia 9 listopada 2023 r., III SAB/Gd 193/23
Standard: 75006 (pełna treść orzeczenia)
Artykuł 14 ust. 2 ustawy o dostępie do informacji publicznej przewiduje sytuację kiedy informacja publiczna nie może być udostępniona w sposób lub w formie określonych we wniosku. Nakłada on na podmiot obowiązany do udostępnienia obowiązek pisemnego powiadomienia wnioskodawcy o przyczynach braku możliwości udostępnienia informacji zgodnie z wnioskiem oraz wskazaniami, w jaki sposób lub w jakiej formie informacja może być udostępniona niezwłocznie. Przepis ten nie pozostawia podmiotowi możliwości innego zachowania się, gdy nie może zrealizować swej powinności w formie żądanej przez wnioskodawcę.
Wyrok NSA z dnia 2 grudnia 2010 r., I OSK 1646/10
Standard: 75046 (pełna treść orzeczenia)