Posiadanie informacji publicznej jako warunek jej udostępnienia; zawiadomienie wnioskodawcy o braku żądanej informacji (art. 4 ust. 3 u.d.i.p.)
Podmioty obowiązane do udzielenia informacji publicznej (art. 4 u.d.p.) Decyzja o odmowie udostępnienia informacji publicznej oraz o umorzeniu postępowania (art. 16 u.d.i.p.) Udostępnianie informacji publicznej na wniosek (art. 10 ust. 1 u.d.i.p.) Prawo do informacji publicznej (art. 2 u.d.i.p.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Z art. 4 ust. 3 u.d.i.p. wszak wprost wynika, że obowiązane do udostępnienia informacji publicznej są podmioty, o których mowa w ust. 1 i 2, będące w posiadaniu takich informacji. W razie niedysponowania żądaną informacją publiczną, po stronie adresata wniosku nie powstaje zatem również obowiązek wydania decyzji przewidzianej w art. 16 ust. 1 u.d.i.p. W orzecznictwie podkreśla się bowiem, że wskazanie, iż podmiot, do którego skierowano żądanie udzielenia informacji publicznej, informacji tej nie posiada, nie stanowi odmowy jej udzielenia. W takiej sytuacji adresat wniosku – tak jak i w przypadku żądania informacji niebędącej informacją publiczną – zobowiązany jest jedynie powiadomić pisemnie wnioskodawcę o tym fakcie.
Wyrok WSA z dnia 28 lutego 2023 r., II SAB/Po 1/23
Standard: 74948 (pełna treść orzeczenia)
Dysponent informacji publicznej jest zobowiązany do jej udostępnienia tylko wtedy, gdy informacja fizycznie istnieje, nie została wcześniej udostępniona wnioskodawcy i co najistotniejsze – nie funkcjonuje w obiegu publicznym (zob. wyrok NSA z dnia 9 grudnia 2016 r., I OSK 711/15).
Wyrok NSA z dnia 10 grudnia 2019 r., I OSK 67/19
Standard: 75031 (pełna treść orzeczenia)