Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Czynności asystenta sędziego

Czynności wykonywane przez asystenta sędziego (art. 47[2] k.p.c.)

Asystenci sędziego są pracownikami sądów, którzy pełnią funkcję pomocniczą. Odmiennej oceny charakteru tej funkcji nie może przy tym uzasadniać uprawnienie asystentów sędziego przewidziane w art. 47[2] § 1 k.p.c., zgodnie z którym to przepisem, w zakresie czynności przewodniczącego zarządzenia może również wydawać asystent sędziego, z wyjątkiem zarządzenia o zwrocie pisma procesowego, w tym pozwu. W każdym przypadku przewodniczący może uchylić lub zmienić zarządzenie asystenta.

Uprawnienie asystentów sędziego do wydawania zarządzeń, wynikające z ww. przypisu, dotyczy wyłącznie zarządzeń o charakterze przygotowawczym, ewentualnie technicznym. Zarządzenia wydawane przez asystenta winny podlegać następczej kontroli dokonywanej przez sędziego.

Z zakresu przewidzianej ta normą kompetencji asystenta sędziego wyłączone zostało wydawanie zarządzeń o zwrocie pism procesowych, w tym pozwu, a więc zarządzeń kończących postępowanie w sprawie.

Uprawnienie asystenta sędziego przewidziane w art. 47[2] § 1 k.p.c. w istocie więc nie wykracza poza czynności o charakterze pomocniczym i przygotowawczym.

Podobnie ocenić należy uprawnienie asystenta sędziego do prowadzenia spotkań informacyjnych dotyczących polubownych metod rozwiązywania sporów, w szczególności mediacji, wynikające z art. 183[8] § 4 k.p.c.

Nie kwestionując w żaden sposób faktu, iż asystenci sędziego pełnią niezwykle istotną rolę w strukturach wymiaru sprawiedliwości, zaś wykonywanie przewiedzianych dla nich zadań wiąże się ze stosowaniem prawa, w ocenie Sądu nie można jednak uznać, że asystenci sędziego są osobami pełniącymi funkcję publiczną.

Wyrok WSA z dnia 6 kwietnia 2023 r., II SAB/Lu 26/23

Standard: 74874 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.