Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Zastosowanie przepisów k.p.a. do decyzji wydawanych w trybie art. 16 ust. 1 u.d.i.p. (art. 16 ust. 2 u.d.i.p.)

Decyzja o odmowie udostępnienia informacji publicznej oraz o umorzeniu postępowania (art. 16 u.d.i.p.)

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

We wszystkich przypadkach , w których ma dojść do podjęcia przez organ aktu administracyjnego, w tym zwłaszcza kwalifikowanego, jakim jest decyzja administracyjna (odmowna oraz o umorzeniu postępowania), bezwzględnie wymagać należy własnoręcznego podpisu wnioskodawcy bądź podpisu elektronicznego na wniosku o udostępnienie informacji publicznej, a jego brak powinien być usuwany w postępowaniu naprawczym, regulowanym w art. 64 § 2 k.p.a.

Jeżeli organ (lub inny podmiot zobowiązany) dysponuje żądaną informacją publiczną i istnieje podstawa do jej udostępnienia, to w postępowaniu tym nie mają w ogóle zastosowania przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego, ponieważ informacja publiczna jest wtedy po prostu udostępniana, co przybiera postać czynności materialno-technicznej. Dla wszczęcia takiego postępowania wystarczy nawet wniosek ustny, bądź złożony w innej niesformalizowanej formie, który nie musi być poparty żadnym uzasadnieniem ani wskazaniem interesu prawnego.

Wyrok WSA z dnia 5 grudnia 2023 r., IV SA/Wr 537/23

Standard: 75000 (pełna treść orzeczenia)

Jakkolwiek postępowanie o udostępnienie informacji publicznej jest postępowaniem uproszczonym oraz odformalizowanym, tym niemniej z art. 16 ust. 2 u.d.i.p. wynika, że do decyzji wydawanych w trybie przepisu art. 16 ust. 1 u.d.i.p. znajdują zastosowanie przepisy k.p.a. odnoszące się do decyzji administracyjnych (art. 104 - 113 k.p.a.). Jest to pogląd powszechnie akceptowany w orzecznictwie i piśmiennictwie i wynika z literalnej wykładni art. 16 u.d.i.p.

Użycie w art. 16 u.d.i.p. wyrazów "do decyzji" służyć miało wyłączeniu stosowania reguł k.p.a. do faz postępowania poprzedzających wydanie decyzji w sprawie odmowy udostępniania informacji lub umorzenia postępowania. Celem u.d.i.p. jest bowiem zagwarantowanie wnioskodawcy dostępu do informacji w określonym przez ustawę terminie. Oznacza to, że zasadą jest udostępnienie informacji publicznej, a wyjątkiem jest odmowa jej udzielenia.

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 31 stycznia 2020 r., II SA/Wa 2562/19

Standard: 74788 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 85 słów. Wykup dostęp.

Standard: 75324

Komentarz składa z 183 słów. Wykup dostęp.

Standard: 75205

Komentarz składa z 238 słów. Wykup dostęp.

Standard: 75057

Komentarz składa z 75 słów. Wykup dostęp.

Standard: 74861

Komentarz składa z 238 słów. Wykup dostęp.

Standard: 75315

Komentarz składa z 116 słów. Wykup dostęp.

Standard: 74955

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.