Pojęcie osoby pełniącej/sprawującej funkcję publiczną; funkcja publiczna

Dostęp do informacji o osobach pełniących funkcje publiczne, mających związek z pełnieniem tych funkcji (art. 5 ust. 2 zd. 2 u.d.i.p.)

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Osobą pełniącą funkcję publiczną będzie każdy, kto pełni funkcję w organach władzy publicznej, jeżeli funkcja ta ma związek z dysponowaniem majątkiem państwowym lub samorządowym albo zarządzaniem sprawami związanymi z wykonywaniem swych zadań przez władze publiczne, a także inne podmioty, które tę władzę realizują lub gospodarują mieniem komunalnym lub majątkiem Skarbu Państwa. Funkcję publiczną pełnią osoby, które wykonują powierzone im przez instytucje państwowe lub samorządowe zadania i przez to uzyskują znaczny wpływ na treść decyzji o charakterze ogólnospołecznym.

Wyrok NSA z dnia 18 lutego 2025 r., III OSK 882/22

Standard: 86750 (pełna treść orzeczenia)

Sprawowanie funkcji publicznej wiąże się z realizacją określonych zadań w urzędzie, w ramach struktur władzy publicznej lub na innym stanowisku decyzyjnym w strukturze administracji publicznej, a także w innych instytucjach publicznych. Wskazanie, czy mamy do czynienia z funkcją publiczną, powinno zatem odnosić się do badania, czy określona osoba w ramach instytucji publicznej realizuje w pewnym zakresie nałożone na tę instytucję zadanie publiczne (wyrok TK z dnia 20 marca 2006 r., K 17/05). Chodzi zatem o podmioty, którym przysługuje co najmniej wąski zakres kompetencji decyzyjnej w ramach instytucji publicznej.

Trudno jest stworzyć ogólny, abstrakcyjny, a tym bardziej zamknięty katalog tego rodzaju funkcji i stanowisk. Podejmując próbę wskazania ogólnych cech, jakie będą przesądzały o tym, że określony podmiot sprawuje funkcję publiczną, można bez większego ryzyka błędu uznać, iż chodzi o takie stanowiska i funkcje, których sprawowanie jest równoznaczne z podejmowaniem działań wpływających bezpośrednio na sytuację prawną innych osób lub łączy się co najmniej z przygotowywaniem decyzji dotyczących innych podmiotów.

Spod zakresu funkcji publicznej wykluczone są takie stanowiska, choćby pełnione w ramach organów władzy publicznej, które mają charakter usługowy lub techniczny".

Brak jest wątpliwości, iż warunkiem rozważania czy określona osoba pełni funkcję publiczną jest uprzednie powołanie takiej osoby na daną funkcję publiczną lub członka lub piastuna organu, czy też nawiązanie innego stosunku prawnego z taką osobą w ramach urzędu administracyjnego.

Wyrok NSA z dnia 10 maja 2023 r., III OSK 2125/21

Standard: 74761 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 255 słów. Wykup dostęp.

Standard: 74889

Komentarz składa z 318 słów. Wykup dostęp.

Standard: 74872

Komentarz składa z 222 słów. Wykup dostęp.

Standard: 74807

Komentarz składa z 352 słów. Wykup dostęp.

Standard: 74927

Komentarz składa z 145 słów. Wykup dostęp.

Standard: 74913

Komentarz składa z 62 słów. Wykup dostęp.

Standard: 74893

Komentarz składa z 174 słów. Wykup dostęp.

Standard: 74892

Komentarz składa z 102 słów. Wykup dostęp.

Standard: 74891

Komentarz składa z 464 słów. Wykup dostęp.

Standard: 75039

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.