Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Pojęcie "trwałe i widoczne urządzenie na gruncie" (art. 292 k.c.)

Zasiedzenie służebności gruntowej (art. 292 k.c.)

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Przewidziana w art. 292 k.c. widoczność urządzenia ma tworzyć z niego postrzegalny, jawny znak faktycznego korzystania z cudzego gruntu w taki sposób, jak to czyni osoba, której przysługuje służebność gruntowa. Wymóg widocznego urządzenia ma stanowić ostrzeżenie dla zainteresowanego właściciela, że jeżeli będzie dalej tolerował korzystanie z jego nieruchomości, może dojść do jej obciążenia. Fakt, że właściciel nie korzysta przez długi czas z przysługującej mu ochrony, pozwala przyjąć, że aprobuje istniejący stan faktyczny.

Jeszcze na tle prawa cywilnego austriackiego wyrażono zapatrywanie, że jeżeli osoby uprawnione przez dłuższy czas nie wykonują swoich uprawnień, to nie powinny znajdować ochrony prawnej. Jest to zgodne ze starożytną, powszechnie aprobowaną w demokratycznych państwach prawnych zasadą: Iuscivilevigilantibusscriptumest, co oznacza, że prawo cywilne wymaga dbałości zainteresowanego o swoje prawa.

Zakres znaczeniowy pojęcia widoczności, użytego w art. 292 k.c., może być interpretowany dwojako. W oparciu o dyrektywy wykładni językowej (gramatycznej, językowej) możliwe jest rozumienie, że widoczne urządzenie to takie, które można dostrzec, daje się widzieć, jest obecne na gruncie. Inaczej mówiąc, urządzeniami objętymi instytucją zasiedzenia służebności gruntowej mogą być tylko urządzenia naocznie widoczne, a więc naziemne. Taka interpretacja pojęcia widoczności skutkowałaby przyjęciem sztucznego założenia, prowadzącego do niemożliwości zasiedzenia służebności urządzenia podziemnego, które daje znać o swoim istnieniu na podstawie okoliczności natury faktycznej, jak i względem którego istnieje powszechna wiedza wśród osób zainteresowanych jego istnieniem (chodzi o właścicieli nieruchomości, na których urządzenia są posadowione). A zatem spod możliwości zasiedzenia służebności gruntowej zostałaby wyłączona większość urządzeń gazowych i wodociągowych, co prowadziłaby do absurdalnych lub niemożliwych do zaakceptowania konsekwencji.

Posługując się wykładnią funkcjonalną, pozwalającą w tym przypadku na rozszerzenie zakresu znaczeniowego pojęcia widoczności, należy opowiedzieć się za przyjętym w judykaturze poglądem, że urządzenie widoczne to urządzenie postrzegalne dla każdego przeciętnego uczestnika obrotu.

Postanowienie SN z dnia 13 września 2017 r., IV CSK 623/16

Standard: 10882 (pełna treść orzeczenia)

Pojęcie "urządzenia" oznacza wynik celowego działania ludzkiego uzewnętrzniony w trwałej postaci widocznych przedmiotów czy urządzeń wymagających do swego powstania pracy ludzkiej. Dlatego też, urządzeniem takim nie jest np. zwykła polna droga, powstała na skutek stałego przejeżdżania pewnym szlakiem i zaznaczona na gruncie jedynie koleinami oraz śladami przepędzania bydła, natomiast koleiny utwardzone żwirem stanowią takie urządzenie (orzeczenie SN z dnia 26 listopada 1959 r., 1 CR 516/59; wyrok SN z dnia 10 stycznia 1969 r., II CR 516/68).

To samo dotyczy zniwelowania terenu przez zasypanie nierówności, jeżeli nie doprowadziło to do powstania utwardzonego szlaku drożnego o wytyczonym przebiegu. Takie wyrównanie terenu nie może być traktowane jako trwałe i widoczne urządzenie w rozumieniu art. 292 k.c. ( wyrok SN z dnia 20 października 1999 r., III CKN 379/98).

Aby urządzenia do korzystania ze służebności przejazdu uznać za trwałe i widoczne w rozumieniu art. 292 k.c. muszą one być wynikiem świadomego i pozytywnego działania ludzkiego w celu przystosowania gruntu obciążonego jako drogi (wyrok SN z dnia 10 stycznia 1969 r., II CR 516/68).

Postanowienie SO w Szczecinie z dnia 28 stycznia 2016 r., II Ca 172/15

Standard: 37130 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 386 słów. Wykup dostęp.

Standard: 4964

Komentarz składa z 204 słów. Wykup dostęp.

Standard: 32864

Komentarz składa z 73 słów. Wykup dostęp.

Standard: 68446

Komentarz składa z 268 słów. Wykup dostęp.

Standard: 14976

Zobacz glosy

Komentarz składa z 63 słów. Wykup dostęp.

Standard: 46058

Komentarz składa z 274 słów. Wykup dostęp.

Standard: 72012

Komentarz składa z 84 słów. Wykup dostęp.

Standard: 46056

Komentarz składa z 292 słów. Wykup dostęp.

Standard: 69549

Komentarz składa z 116 słów. Wykup dostęp.

Standard: 69550

Komentarz składa z 99 słów. Wykup dostęp.

Standard: 71968

Komentarz składa z 191 słów. Wykup dostęp.

Standard: 28699

Komentarz składa z 51 słów. Wykup dostęp.

Standard: 29897

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.