Należyta staranność kierowcy
Należyta staranność (art. 355 k.c. i art. 472 k.c.)
W odniesieniu do niektórych stosunków zobowiązaniowych, nie mających charakteru zawodowego – zastosowanie ma przepis art. 355 § 2 k.c. – wymagane są kryteria podmiotowe szczególne, a niekiedy wręcz specjalistyczne. Taka właśnie sytuacja ma miejsce między innymi w odniesieniu do osób występujących w roli kierowców. Chodzi tu wszak o osoby o odpowiednich kwalifikacjach, od których oczekuje się, ażeby ich postępowanie było zgodne m.in. z zasadami doświadczenia życiowego i zdrowego rozsądku.
Niewłaściwe wypełnienie przez ubezpieczającego powinności umownych prowadzi do uwolnienia zakładu ubezpieczeń od obciążającego go świadczenia ochrony ubezpieczeniowej i w konsekwencji do odmowy zapłaty dłużnej sumy pieniężnej. Nie ma więc przeszkód do odpowiedniego wykorzystania ukształtowanej na gruncie art. 355 § 1 k.c. wykładni pojęcia „należyta staranność” przy dokonywaniu oceny, czy został wykonany z zachowaniem wymogu należytej staranności ciążący na skarżącym obowiązek w zakresie zabezpieczenia kluczyków od samochodu.
Od kierowców oczekuje się, ażeby ich postępowanie było zgodne m.in. z zasadami doświadczenia życiowego i zdrowego rozsądku.
Wyrok SN z dnia 16 lipca 2004 r., I CK 11/04
Standard: 74030 (pełna treść orzeczenia)