Potrącenie odszkodowania należnego pracownikowi w zw. z rozwiązaniem umowy o pracę (art. 87 § 1 k.p.)

Potrącenia z wynagrodzenia za pracę bez zgody pracownika (art. 87 k.p.) Przepisy ogólne o rozwiązaniu umowy o pracę (art. 30 k.p.)

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Odszkodowanie należne pracownikowi w związku z rozwiązaniem umowy o pracę na podstawie art. 55 § 1[1] k.p. nie podlega ochronie przewidzianej w art. 87 § 1 k.p.

Odszkodowanie spełnia więc role zasadniczo nieprzypisywane wynagrodzeniu sensu stricto i jednocześnie nie posiada cech właściwych temu wynagrodzeniu, tj. cechy wzajemności i ekwiwalentności. Próba rozszerzenia zapewnionej przepisami rozdziału II działu trzeciego Kodeksu pracy ochrony na odszkodowania z tytułu rozwiązania stosunku pracy nie znajduje żadnej przekonywającej argumentacji w wynikach porównania funkcji przypisywanych tym świadczeniom i wynagrodzeniu sensu stricto.

Uchwała SN z dnia 17 stycznia 2013 r., II PZP 4/12

Standard: 37476 (pełna treść orzeczenia)

Odszkodowanie z tytułu rozwiązania umowy o pracę nie podlega ochronie z art. 87 k.p.

Ochronie przed możliwością dokonywania potrąceń przewidzianej w art. 87 k.p. oraz zakazowi dotyczącemu zrzekania się wynagrodzenia z art. 84 k.p. nie powinny podlegać przysługujące pracownikowi od pracodawcy świadczenia, których nie można traktować w kategoriach wynagrodzenia za pracę lub innych świadczeń związanych z pracą, uregulowanych w dziale trzecim Kodeksu pracy (art. 77[1]-93 k.p.).

Odszkodowanie jest świadczeniem przewidzianym w dziale trzecim zatytułowanym "Wynagrodzenie za pracę i inne świadczenia". Podobnie, z tych samych przyczyn, nie podlega szczególnej ochronie przed potrąceniem wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy po przywróceniu pracownika do pracy, ponieważ - wbrew nazwie - nie stanowi ono wynagrodzenia za pracę.

Odszkodowania z tytułu rozwiązania umowy o pracę z naruszeniem prawa nie ma charakteru periodycznego tak jak wynagrodzenie za pracę, oraz majątkowo-przysparzającego, lecz charakter kompensacyjno-odszkodowawczy, ponadto nie odwzajemniają pracy i stąd nie mieszczą się w prawniczym (doktrynalnym) pojęciu wynagrodzenia za pracę.

Tym samym Sąd Najwyższy w składzie rozpoznającym niniejszą sprawę nie podziela w związku z tym poglądu przedstawionego w wyroku z 12 maja 2005 r., I PK 248/04, zgodnie z którym odszkodowanie z tytułu rozwiązania umowy o pracę z naruszeniem prawa podlega ochronie z art. 87 k.p.

Wyrok SN z dnia 6 stycznia 2009 r., II PK 117/08

Standard: 73409 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 26 słów. Wykup dostęp.

Standard: 37487

Komentarz składa z 61 słów. Wykup dostęp.

Standard: 73408

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.