Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Alimentowanie aplikanta adwokackiego/radcowskiego; samodzielność aplikanta

Zakres obowiązku alimentacyjnego rodziców wobec dzieci (art. 133 § 1 i 3; art. 135; art. 138 k.r.o.)

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

W ocenie Sądu, nie ma podstaw, aby uznać, że pozwana uzyskała zdolność samodzielnego utrzymania się, skoro podjęła naukę odpowiednią do kierunku jej wykształcenia w celu zdobycia zawodu, który dopiero da jej możliwość samodzielnego utrzymania się. Nie budzi bowiem wątpliwości Sądu fakt, iż sam fakt ukończenia studiów prawniczych nie daje samoistnej podstawy do wykonywania zawodu prawniczego. W celu wykonywania zawodu prawniczego konieczne jest odbycie i zakończenie stosownej aplikacji.

Skoro pozwana już ukończyła studia prawnicze, to jak najbardziej zasadnym jest podejmowanie przez nią działań w celu ukończenia aplikacji adwokackiej. Oczywistym przy tym jest stwierdzenie, że dla pozwanej najlepszą formą zdobywania wiedzy i doświadczenia zawodowego jest kształcenie się pod okiem adwokata. Pozwana to realizuje, a że zarobki jej są na bardzo niskim poziomie, to Sąd na to nie ma wpływu, a w świetle zasad doświadczenia zawodowego zjawisko tak niskich zarobków jest dość powszechnym zjawiskiem wśród aplikantów adwokackich.

W ocenie Sądu, podjęcie bardziej intratnej finansowo pracy w innym miejscu (nie związanym ze zdobywanym wykształceniem) mogłoby się odbywać ze szkodą dla poziomu kształcenia pozwanej, a na to Sąd nie może wyrazić zgody, skoro m.in. powód może partycypować w kosztach utrzymania dziecka.

Okoliczność, że pozwana podjęła naukę na aplikacji przeszło dwa lata po ukończeniu studiów nie powoduje, iż jest ona obecnie pozbawiona prawa do uzyskania wsparcia finansowego rodziców, skoro ów termin mieści się w rozsądnych granicach czasu potrzebnego do przygotowania się do egzaminów wstępnych na aplikację. Zdaniem Sądu, pozwana uzyska zdolność samodzielnego utrzymania się po ukończeniu aplikacji lub po jej przerwaniu. 

Wyrok SR w Szczecin – Centrum w Szczecinie  z dnia 14 grudnia 2016 r., VIII RC 662/15

Standard: 73238 (pełna treść orzeczenia)

Co prawda pozwana ukończyła studia wyższe, obroniła pracę magisterską to nadal kontynuuje naukę. Specyfika ukończonych studiów sprawia, że pozwana chcąc wykonywać zawód musi kontynuować naukę i praktykę odbywając aplikację. Zważyć należy, że pozwana kontynuuje naukę z sukcesem, bezpośrednio po obronie pracy magisterskiej zdała pomyślnie egzamin i została przyjęta na aplikację adwokacką, dostała się również na studia doktorancie w Hiszpanii. W związku z kontynuowaniem nauki wymaga wsparcia finansowego obojga rodziców. Bez pomocy finansowej nie będzie w stanie kontynuować nauki, zdobyć odpowiedniego wykształcenia . Zważyć także należy, że pozwana wykazuje szczególne uzdolnienia, których nie będzie w stanie rozwijać bez wsparcia rodziców. Wsparcie takie otrzymuje od matki, od ojca w formie zasądzonych alimentów.

Wyrok SR w Piasecznie z dnia 14 listopada 2014 r., III RC 526/13

Standard: 73239 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 72 słów. Wykup dostęp.

Standard: 73241

Komentarz składa z 294 słów. Wykup dostęp.

Standard: 73240

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.