Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Powołanie się na brak należytej reprezentacji oraz pozbawienia możności działania przez stronę, której braki te nie dotyczą

Żądanie wznowienia postępowania z powodu nieważności (art. 401 k.p.c.)

Skarga o wznowienie postępowania z powodu nieważności wywołanej brakiem należytej reprezentacji (art. 401 pkt 2 k.p.c.) przysługuje tylko tej stronie, która była nienależycie reprezentowana lub pozbawiona możności działania.

Skarga o wznowienia postępowania z powodu nieważności wywołanej brakiem należytej reprezentacji (art. 401 pkt 2 k.p.c.) przysługuje w terminie wskazanym w art. 407 k.p.c. tylko tej stronie, która była nienależycie reprezentowana i przez to ona sama lub jej organ lub ewentualny przedstawiciel ustawowy nie wiedzieli o toczącym się postępowaniu. Tylko taka strona może znaleźć się w sytuacji, o której mowa w art. 407 k.p.c., bowiem tylko do takiej strony może odnosić się sformułowanie „dowiedziała się o wyroku”. W przeciwnym razie nie byłoby w ogóle możliwe obliczanie terminu przewidzianego w art. 407 § 1 in fine k.p.c. 

Postanowienie SN z dnia 30 września 2008 r., II CZ 67/08

Standard: 72590 (pełna treść orzeczenia)

Żądanie wznowienia postępowania z powodu nieważności wywołanej brakiem należytej reprezentacji lub pozbawieniem możności działania może podnieść tylko strona której te uchybienia dotyczą. 

Artykuł 401 pkt 2 k.p.c. przewiduje bowiem wznowienie postępowania dla zapewnienia ochrony praw strony, dotkniętej takimi rażącymi uchybieniami. Przeciwne stanowisko byłoby nie do pogodzenia z trzymiesięcznym terminem do wniesienia skargi określonym w art. 407 § 1 k.p.c., który ma być liczony od dnia, w którym o wyroku dowiedziała się strona, jej organ, bądź przedstawiciel ustawowy. Sformułowanie to może odnosić się tylko do tej strony, która została pozbawiona możliwości działania lub była nienależycie reprezentowana (por. postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 19 listopada 2003 r., V CZ 111/03

Celem skargi o wznowienie postępowania nie może być wzruszenie prawomocnego niekorzystnego dla skarżącego wyroku, tylko po to aby doprowadzić do przekształceń podmiotowych procesu po stronie przeciwnej.

Postanowienie SN z dnia 11 czerwca 2008 r., V CZ 34/08

Standard: 73165 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 118 słów. Wykup dostęp.

Standard: 74528

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.