Wniosek o przyznanie należności. przedawnienie roszczenia (art. 618k k.p.k.)
Koszty procesu karnego (art 616 - 647 k.p.k.)
Konstytucyjne prawo do zaskarżenia orzeczeń i decyzji wydanych w pierwszej instancji (art. 78 Konstytucji RP) w powiązaniu z zasadą równej dla wszystkich ochrony prawnej własności i innych praw majątkowych (art. 64 ust. 2 Konstytucji RP) uzasadniają przyjęcie, że na zarządzenie o uznaniu za bezskuteczny wniosku o przyznanie należności, o których mowa w art. 618a, art. 618b, art. 618d oraz art. 618f–h k.p.k., z uwagi na złożenie go po upływie terminu określonego w art. 618k § 2 k.p.k., osobie, której to zarządzenie bezpośrednio dotyczy, służy zażalenie.
Literalna wykładnia art. 626 § 3 k.p.k. prowadzi zatem do wniosku, że przewidziana w nim możliwość wniesienia zażalenia nie dotyczy zarządzenia o uznaniu za bezskuteczny wniosku o zwrot kosztów podróży. Poprzestanie na takim wyniku wykładni byłoby jednak nieuzasadnione, gdyż pomijałoby szereg istotnych aspektów, które wymagają rozważenia.
Zarządzenie o uznaniu za bezskuteczny wniosku o zwrot kosztów podróży wprawdzie ma charakter decyzji stricte procesowej, jednak w swej istocie oznacza zablokowanie możliwości rozpoznania takiego wniosku i w konsekwencji nieuzyskanie przez wnioskodawcę oczekiwanego zwrotu poniesionych kosztów podróży. Z punktu widzenia uczestnika postępowania ubiegającego się o zwrot tych kosztów ma ona zatem dokładnie taki sam skutek jak zapadła po merytorycznym rozpoznaniu wniosku decyzja odmowna stwierdzająca niezasadność takiego wniosku. Nie ulega zaś wątpliwości, że postanowienie o odmowie przyznania należności, o których mowa w art. 618k § 1 k.p.k., jest zaskarżalne na mocy art. 626 § 3 k.p.k.
Postanowienie SA w Gdańsku z dnia 17 sierpnia 2017 r., II AKz 390/17
Standard: 71796 (pełna treść orzeczenia)