Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Podatek VAT jako niezbędny kosztów procesu strony reprezentowanej przez adwokata z wyboru

Koszty procesu i koszty sądowe (art. 616 k.p.k.)

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Adwokat będący podatnikiem podatku VAT ma obowiązek naliczyć taki podatek oskarżonemu, który umocował go jako obrońcę z wyboru (obok stawki wynagrodzenia), a oskarżony jest obowiązany taki podatek uiścić. Adwokat nie może odmówić naliczenia podatku VAT, a oskarżony nie może odmówić jego zapłacenia, chyba, że zrezygnuje z zawarcia umowy z adwokatem. Z tego punktu widzenia wydatki na zapłacenie podatku VAT są ściśle związane z zawarciem umowy o usługi adwokackie i musiały zostać poniesione przez oskarżonych w niniejszej sprawie, o ile chcieli skorzystać z usług adwokatów, będących podatnikami VAT. Oznacza to, że wydatki oskarżonych miały charakter niezbędny, a zatem "uzasadniony" na gruncie art. 616 § 1 pkt 2 k.p.k., o ile nie przekraczały sześciokrotności stawek minimalnych określonych w Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 22 października 2015 r. w sprawie opłat za czynności adwokackie (Dz. U. z 2015 r. poz. 1800 z późn. zm.).

Postanowienie SA we Wrocławiu z dnia 22 czerwca 2018 r., II Akz 425/18

Standard: 71751

Kwestia, czy stawka podatku VAT, pobrana przez adwokata świadczącego swoje usługi z wyboru, powinna być wliczona do niezbędnych kosztów procesu, czy też nie, aktualizuje się dopiero w sytuacji, gdy adwokat ustanowi swoje wynagrodzenie podstawowe na poziomie najwyższej stawki przewidzianej w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości w sprawie opłat za czynności adwokackie przed organami wymiaru sprawiedliwości.

W sytuacji, gdy adwokat z wyboru ustala wynagrodzenie na poziomie niższym od stawki maksymalnej i pobiera od klienta, za jego zgodą, dodatkowo kwotę należnego podatku VAT, która łącznie z kwotą wynagrodzenia zasadniczego nie przekracza określonej w powyższym rozporządzeniu stawki wynagrodzenia adwokata, brak jest podstaw do odmowy uwzględnienia i tej kwoty w ramach zwracanych uzasadnionych wydatków (por. postanowienie Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu z dnia 27 marca 2008 r., II AKz 147/08). Nie ulega bowiem wątpliwości, że powinny być zwrócone wydatki rzeczywiście poniesione, jeżeli tylko mieszczą się w granicy przewidzianej w określonych stawkach.

Wyrok SN z dnia 27 sierpnia 2014 r., SNO 16/14

Standard: 71784 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 248 słów. Wykup dostęp.

Standard: 71711

Komentarz składa z 37 słów. Wykup dostęp.

Standard: 71712

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.