Kumulacja odsetek kapitałowych z art. 359 § 1 k.c. i za opóźnienie z art. 481 § 1 k.c.
Odsetki (art. 359 – 360 k.c.) Odsetki za opóźnienie dłużnika ze spełnieniem świadczenia (art. 481 k.c.)
W aktualnym porządku prawnym strony mogą w umowie przewidzieć zarówno kumulację obu rodzajów odsetek należnych wierzycielowi, jak i możliwość ustania obowiązku uiszczania odsetek kapitałowych i zastąpienia ich, od chwili, gdy dłużnik opóźnia się ze spełnieniem swojego świadczenia pieniężnego, odsetkami przewidzianymi w art. 481 § 1 k.c. Dopuszczalność takiej kumulacji pozostaje w granicach swobody kontraktowej stron zagwarantowanej ustawowo w art. 353[1] k.c.
Strony mogą swobodnie ukształtować łączący je stosunek prawny także w zakresie ukształtowania wysokości i rodzaju naliczanych odsetek. Ograniczenie co do wysokości odsetek umownych zawiera jedynie art. 359 § 2[1] k.c. przez ustanowienie odsetek maksymalnych. Teoretycznie kwestię ujmując, w razie kumulacji odsetek przepis ten w niektórych sytuacjach mógłby oczywiście znaleźć zastosowanie.
W literaturze można co prawda spotkać się z poglądem, że uprawnienie wierzyciela do odsetek za opóźnienie na podstawie art. 481 k.c. eliminuje co do zasady możliwość pobierania odsetek kapitałowych uregulowanych w art. 359 § 1 k.c. ale pogląd ten jest trafny tylko w wypadku, gdy strony nie uregulują tej kwestii odmiennie w umowie.
Wyrok SN z dnia 1 grudnia 2010 r., I CSK 28/10
Standard: 71404 (pełna treść orzeczenia)
Strony mogą w umowie przewidzieć kumulację odsetek za korzystanie z cudzego kapitału z odsetkami za opóźnienie należnych wierzycielowi, jak i ustanie obowiązku uiszczania odsetek kapitałowych i zastąpienie ich, od chwili, gdy dłużnik opóźnia się ze spełnieniem swojego świadczenia pieniężnego, odsetkami przewidzianymi w art. 481 § 1 k.c.
Wyrok SN z dnia 17 października 2008 r., I CSK 187/08
Standard: 71405 (pełna treść orzeczenia)