Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Sprawowanie zarządu rzeczą wspólną bez umowy i bez postanowienia sądu jako prowadzenie cudzych spraw bez zlecenia

Współdziałanie w zarządzie rzeczą wspólną; charakterystyka zarządu rzeczą wspólną (art. 200 k.c.) Prowadzenie cudzych spraw bez zlecenia; negotiorum gestio (art. 752 k.c.)

Sprawowanie zarządu bez umowy i bez postanowienia sądu nie jest prowadzeniem cudzych spraw bez zlecenia (por. wyrok SN z dnia 11 października 2000 r., III CKN 264/00), skoro dla takiego zarządcy nie jest to sprawa cudza.

Wyrok SN z dnia 25 lipca 2003 r., V CK 141/02

Standard: 71217 (pełna treść orzeczenia)

Sprawowanie zarządu bez umowy i bez postanowienia sądu nie jest prowadzeniem cudzych spraw bez zlecenia, ponieważ nie jest to prowadzenie "cudzych" spraw. 

Udzielone pozwanemu przez jego siostry "upoważnienie do prowadzenia administracji domu" ocenić należało jako zgodę dwóch spośród wielu współwłaścicieli na sprawowanie przez innego współwłaściciela zarządu faktycznego nad wspólną rzeczą. Cofnięcie tego upoważnienia spowodowało, że pozwany sprawował faktyczny zarząd nieruchomością bez tej zgody. W konsekwencji nie można roszczenia powodów rozpatrywać na podstawie przepisów art. 752-757 k.c. 

Niewątpliwie pobieranie wierzytelności z tytułu czynszu najmu oraz innych wierzytelności, jakie przynosi rzecz wspólna, wchodzi w zakres czynności zarządu rzeczą wspólną. Należą one przeto do osób, które ten zarząd wykonują, bez względu na charakter sprawowanego zarządu.

Wyrok SN z dnia 11 października 2000 r., III CKN 264/00

Standard: 71218 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.