Wymóg spisania i podpisania odrębnej sentencji
Pytanie prawne do Sądu Najwyższego (art. 390 k.p.c.)
Postanowienie o przedstawieniu Sądowi Najwyższemu do rozstrzygnięcia zagadnienia prawnego, którego sentencji nie podpisał skład sądu, nie istnieje w znaczeniu prawnoprocesowym także wówczas, gdy zostało podpisane przez sędziów uzasadnienie tego postanowienia.
Wydane na rozprawie postanowienie o przedstawieniu zagadnienia prawnego wymaga spisania odrębnej sentencji i podpisania jej przez skład sądu. Do tego postanowienia nie znajduje zastosowania, w drodze odesłania przewidzianego w art. 391 § 1 k.p.c., przepis art. 356 k.p.c., ze względu na istotę i funkcję postanowienia o przedstawieniu zagadnienia prawnego do rozstrzygnięcia Sądowi Najwyższemu (por. postanowienie SN z dnia 18 marca 2003 r., III CZP 9/03).
Przedstawienie do rozstrzygnięcia – na podstawie art. 390 § 1 k.p.c. – powstałego przy rozpoznawaniu tego środka odwoławczego zagadnienia prawnego budzącego poważne wątpliwości wymaga wydania postanowienia na rozprawie (por. postanowienie SN: z dnia 11 października 1978 r., III CZP 64/78, z dnia 18 marca 2005 r., III CZP 93/04 i z dnia 22 listopada 2007 r., III CZP 99/07).
Postanowienie SN z dnia 25 listopada 2010 r., III CZP 95/10
Standard: 70967 (pełna treść orzeczenia)
Postanowienie wydane na rozprawie o przedstawieniu zagadnienia prawnego wymaga spisania odrębnej sentencji podpisanej przez skład orzekający. Nie może bowiem do wydania tego postanowienia mieć zastosowania przepis art. 356 k.p.c. poprzez odesłanie przewidziane w art. 391 § 1 k.p.c. Przepisy normujące postępowanie apelacyjne są przepisami szczególnymi w stosunku do pozostałych przepisów kodeksu postępowania cywilnego. Przepisy o postępowaniu przed sądem pierwszej instancji mogą mieć zastosowanie do postępowania apelacyjnego tylko odpowiednio, to znaczy po uwzględnieniu istoty i specyfiki tego postępowania. Uwzględniając więc istotę i funkcję postanowienia o przedstawieniu zagadnienia prawnego do rozstrzygnięcia Sądowi Najwyższemu nie można przyjąć aby do jego wydania mogła mieć odpowiednie stosowanie forma przewidziana w art. 356 k.p.c.
Sporządzenie zarówno sentencji postanowienia, jak i jego uzasadnienia stanowią odrębne czynności procesowe sądu uzyskujące postać dokumentów, z których każdy powinien być podpisany przez cały skład sądu. Brak podpisania sentencji o przedstawieniu zagadnienia prawnego przez skład sądu skutkuje ocenę, że postanowienie takie w sensie prawnoprocesowym nie istnieje, niezależnie od tego czy podpisane zostało jego uzasadnienie.
Postanowienie SN z dnia 18 marca 2003 r., III CZP 9/03
Standard: 71483 (pełna treść orzeczenia)