Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Wykonanie zobowiązania przez spełnienie świadczenia do rąk jednego ze wspólników spółki cywilnej

Reprezentowanie spółki cywilnej (art. 866 k.c.) Prowadzenie spraw spółki cywilnej (art. 865 k.c.)

Spełnienie świadczenia do rąk jednego ze wspólników spółki cywilnej stanowi należyte wykonanie zobowiązania, chyba że z treści umowy spółki, która jest dłużnikowi znana, wynika, iż wspólnicy uregulowali sposób prowadzenia spraw spółki oraz jej reprezentację w inny sposób niż to stanowi art. 865 i 866 k.c. 

Przyjęcie świadczenia przez jednego ze wspólników spółki cywilnej pozostaje, co do zasady, w granicach wyznaczonych przez powołane przepisy. Prawidłowo zatem przyjęły Sądy orzekające, że spełnienie przez dłużnika świadczenia do rąk jednego ze wspólników spółki cywilnej stanowi należyte wykonanie zobowiązania. Zwalnia zatem dłużnika z obowiązku świadczenia.

Skutki spełnienia świadczenia przez dłużnika do rąk jednego ze wspólników spółki cywilnej należałoby ocenić odmiennie jedynie w sytuacji, gdy z umowy spółki wynika, że uprawnienia i zobowiązania do prowadzenia spraw spółki, a także umocowanie do reprezentacji spółki zostały określone odmiennie niż to wynika z art. 865 i 866 k.c., a treść tej umowy była znana dłużnikowi.

Postanowienie umowy spółki, tak jak postanowienie innych umów, rodzą skutki inter partes. W stosunku do innych podmiotów mogą rodzić skutki prawne tylko wtedy, gdy podmioty te zostały poinformowane o treści umowy. Tylko w sytuacji, gdy umowa spółki przewiduje wymóg działania np. wszystkich wspólników, a wiedzący o tym dłużnik spełnia świadczenie do rąk jednego, znalazłby zastosowanie art. 452 k.c.

Wyrok SN z dnia 14 stycznia 1997 r., I CKN 42/96

Standard: 70770 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.