"Mieszkanie" w rozumieniu art. 139 § 1 k.p.c.
Doręczenia zastępcze przez awizo, pozostawienie pisma w aktach sprawy ze skutkiem doręczenia ( art. 139 k.p.c.)
Jeżeli doręczenie następuje na nieruchomości zabudowanej domem jednorodzinnym, na której właściciel umieścił pocztową skrzynkę oddawczą, prawidłowe zawiadomienie go o nieudanej próbie doręczenia przesyłki sądowej wymaga pozostawienia pisemnego zawiadomienia w tej skrzynce, a nie na drzwiach mieszkania.
Postanowienie SN z dnia 4 września 2008 r., IV CZ 71/08
Standard: 72574 (pełna treść orzeczenia)
Mieszkaniem" w rozumieniu art. 139 § 1 k.p.c. jest lokal w miejscowości, o jakiej mowa w art. 25-28 k.c., w którym adresat (albo osoba wymieniona w art. 26 i 27) przebywa z zamiarem stałego pobytu.
Strona pozwana ma obowiązek wykazania, że nie mieszka pod adresem, na który kierowane są przeznaczone dla niej przesyłki sądowe, lecz strona powodowa (art. 126 § 2 k.p.c.) - jeśli powołuje się na skuteczność doręczenia przesyłki pod wskazanym przez nią adresem i wynikające stąd konsekwencje prawne.
Podstawowym warunkiem skuteczności zastępczego doręczenia, o którym mowa w art. 139 § 1 k.p.c., jest prawidłowy adres osoby, do której pismo sądowe jest adresowane. Przepis ten zakłada bowiem, że adresat mieszka pod wskazanym adresem, a jedynie zachodzi niemożność doręczenia mu pisma w sposób przewidziany w artykułach poprzedzających.
Postanowienie SN z dnia 22 marca 1995 r., II CRN 4/95
Standard: 70409 (pełna treść orzeczenia)