Uchwały wewnętrznych organów pracodawcy jako źródła prawa pracy
Źródła prawa pracy (art. 9 k.p.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Uchwały wewnętrznych organów pracodawcy nie stanowią źródła prawa pracy
Wykładnia postanowień uchwał organów Spółki, ustanawiających warunki płacowe pracowników, niebędących aktami normatywnymi, odbywa się według zasad właściwych dla wykładni oświadczeń woli.
Konieczną przesłanką zaliczenia danego aktu do pozaustawowych źródeł prawa pracy jest ustawowe upoważnienie do jego wydania
Uchwały organów spółek (uchwały rad nadzorczych spółdzielni) nie mogą być zaliczone do źródeł prawa pracy wymienionych w art. 9 § 1 k.p., gdyż przepis ten zawiera enumeratywny katalog pozaustawowych źródeł prawa pracy, w którym nie występują uchwały.
Wyrok SN z dnia 17 stycznia 2023 r., II PSKP 7/22
Standard: 70325 (pełna treść orzeczenia)
Uchwały organów spółek nie mogą być zaliczone do źródeł prawa pracy, wymienionych w art. 9 § 1 k.p., gdyż przepis ten zawiera enumeratywny katalog pozaustawowych źródeł prawa pracy, w którym nie występują uchwały.
W orzecznictwie Sądu Najwyższego zaprezentowany był również pogląd przeciwny. Bowiem w wyroku z dnia 9 marca 2009 r., I PK 183/08 przyjęto, że regulamin wynagradzania ustalony przez radę spółdzielni dla członków zarządu jest źródłem prawa w rozumieniu art. 9 § 1 k.p. Skład orzekający w niniejszej sprawie nie podziela tego odosobnionego zresztą poglądu.
Konieczną przesłanką zaliczenia danego aktu do pozaustawowych źródeł prawa pracy jest ustawowe upoważnienie do jego
Wyrok SN z dnia 21 lipca 2016 r., I PK 219/15
Standard: 70324 (pełna treść orzeczenia)