Skarga kasacyjna w sprawie o pozbawienie władzy rodzicielskiej (art. 519[1] § 1 k.p.c.)
Pozbawienie władzy rodzicielskiej (art 111 k.r.o.) Skarga kasacyjna w sprawach nieprocesowych (art. 519[1] k.p.c.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Pozbawienie władzy rodzicielskiej podlega zaliczeniu do spraw z zakresu prawa rodzinnego, opiekuńczego i kurateli. W tych sprawach, skarga kasacyjna przysługuje jedynie od postanowień w przedmiocie przysposobienia oraz podziału majątku wspólnego, jeżeli wartość przedmiotu zaskarżenia nie jest niższa niż sto pięćdziesiąt tysięcy zł (art. 519[1] § 2 k.p.c.).
Przeciwko dopuszczalności skargi kasacyjnej od rozstrzygnięcia o pozbawieniu władzy rodzicielskiej przemawia także fakt, że orzeczenie w tym przedmiocie może być zmienione przez sąd opiekuńczy na podstawie art. 577 k.p.c.
Ograniczenie dopuszczalności wniesienia skargi kasacyjnej z art. 519[1] k.p.c. nie dotyczą tylko spraw rozpoznawanych w postępowaniu nieprocesowym. Pozostają aktualne również, kiedy orzeczenie o pozbawieniu władzy rodzicielskiej zapadło w sprawie o ustalenie ojcostwa (art. 93 § 2 k.r.o.).
Postanowienie SN z dnia 28 maja 2013 r., V CZ 163/12
Standard: 87326 (pełna treść orzeczenia)
W sprawach o pozbawienie władzy rodzicielskiej kasacja nie przysługiwała nie tylko przed datą 6 lutego 2005 r., ale również od tej daty nie przysługuje skarga kasacyjna, co wyraźnie wynika z art. 519[1] § 1 i 2 k.p.c. tak w dawnym jak i obecnie obowiązującym brzmieniu.
Kasację złożoną w sprawie, w której nie przysługuje Sąd drugiej instancji trafnie ocenił jako niedopuszczalną i odrzucił ją.
Postanowienie SN z dnia 23 listopada 2005 r., II CZ 97/05
Standard: 87327 (pełna treść orzeczenia)