Obowiązek przedsiębiorcy ujawnienia prasie informacji o swojej działalności
Obowiązek przedsiębiorcy, podmioty niezaliczone do sektora finansów publicznych oraz niedziałających w celu osiągnięcia zysku ujawnienia prasie informacji o swojej działalności (art. 4 Pr.Pras.)
W ustawie Prawo prasowe przed art. 4 znajduje się art. 3a, który stanowi, że w zakresie prawa dostępu prasy do informacji publicznej stosuje się przepisy ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej. Oznacza to, że udostępnianie informacji publicznej prasie odbywa się w trybie tej ustawy. Natomiast art. 4 ust. 1 ustawy Prawo prasowe poszerza katalog podmiotów zobowiązanych do udzielania informacji o podmioty niewymienione w ustawie o dostępie do informacji publicznej tj. o przedsiębiorców i podmioty niezaliczone do sektora finansów publicznych oraz niedziałające w celu osiągnięcia zysku. Rozszerzenie uprawnienia wynikającego z art. 61 Konstytucji oraz ustawy o dostępie do informacji publicznej ma na względzie zadanie jakie pełni prasa w demokratycznym społeczeństwie.
Wyrok NSA z dnia 5 kwietnia 2013 r., I OSK 89/13
Standard: 74726 (pełna treść orzeczenia)
Z art. 4 prawa prasowego wynika obowiązek udzielania informacji, któremu odpowiada prawo dziennikarza do jej uzyskania. Fakt, że określona osoba jest zobowiązana do udzielenia informacji, oznacza, że takie informacje objęte są sferą dostępności i dopuszczalności ich upubliczniania.
Gdy zobowiązany informacji takiej nie udziela, nie pozbawia to prasy możliwości ich podania. Nieudzielenie informacji przez zobowiązanego nie zwalnia dziennikarza, który do takich informacji musiał samodzielnie dotrzeć i je ustalić oraz zdecydował się je ujawnić, od obowiązku zachowania szczególnej staranności i rzetelności przy zbieraniu i wykorzystaniu materiałów.
W konkretnych okolicznościach sytuacja taka może ewentualnie usprawiedliwiać niepełność, czy nawet nieścisłość informacji, których bez udziału zainteresowanego nie można było w sposób całkowicie niewątpliwy ustalić.
Zdecydowanie należy odrzucić pogląd pozwanych, stanowiący podstawę formułowanego przez nich zarzutu, jakoby omawiana sytuacja (nieudzielenie informacji przez podmiot zobowiązany na podstawie art. 4 ust. 1 prawa prasowego) zwalniała ich z obowiązków, wynikających z przepisów prawa prasowego, określających zasady ich postępowania.
Wyrok SN z dnia 5 czerwca 2003 r., II CKN 14/01
Standard: 69237 (pełna treść orzeczenia)