Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Niedopuszczalność udzielenia urlopu wypoczynkowego w okresie tymczasowego aresztowania pracownika

Niedopuszczalność udzielenia urlopu w okresie niezdolności do pracy (art. 165 k.p.) Wygaśnięcie umowy o pracę z upływem 3 miesięcy nieobecności w pracy z powodu tymczasowego (art. 66 k.p.) Zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia umowy (art. 36[2] k.p.)

W okresie tymczasowego aresztowania pracownikowi nie udziela się urlopu wypoczynkowego (art. 66 § 1 w związku z art. 152 i 165 k.p.).

Możliwość odwołania pracownika z urlopu wypoczynkowego zaprzecza udzieleniu pracownikowi urlopu w czasie nieobecności spowodowanej tymczasowym aresztowaniem. Odwołanie z urlopu jest bowiem poleceniem pracodawcy, do którego pracownik powinien się zastosować ze względu na regułę zawartą w art. 100 § 1 k.p. oraz obowiązek dbania o dobro zakładu pracy (art. 100 § 2 pkt 4 k.p.). Innymi słowy w razie spełnienia przesłanek odwołania, powrót do pracy jest obowiązkiem pracownika, którego niewykonanie może stanowić podstawę odpowiedzialności. 

Dodatkowo, skoro okres pobytu pracownika w areszcie stanowi okres usprawiedliwionej nieobecności w pracy (w tym okresie pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę), to w przypadku urlopu wypoczynkowego art. 165 k.p. wyklucza jego rozpoczęcie w okresie usprawiedliwionej nieobecności w pracy.

Wyrok SN z dnia 22 listopada 2022 r., II PSKP 20/22

Standard: 69167 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.