Wyznaczenie adwokata lub radcy prawnego z innej miejscowości w zw. z czynnościami poza siedzibą sądu (art. 118 § 4 k.p.c.)
Pełnomocnictwo procesowe adwokata ustanowionego przez sąd z urzędu (art. 118 k.p.c.)
Ustanowienie adwokata (radcy prawnego) z urzędu pozostaje bez wpływu na ocenę dotychczas podejmowanych czynności procesowych w sprawie. Jak to wyjaśnił Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 26 listopada 1975 r., III PR 117/75, żaden przepis nie wymaga od sądu – po ustanowieniu adwokata (radcy prawnego) – ponownego doręczenia temu adwokatowi (radcy prawnemu) odpisów zaskarżalnych orzeczeń, jeżeli wcześniejsze doręczenie orzeczenia samej stronie było skuteczne. Uwagi te zachowują w pełni aktualność także w sytuacji, gdy właściwa rada adwokacka lub okręgowa izba radców prawnych wyznacza innego adwokata lub radcę prawnego w celu podjęcia czynności poza siedzibą sądu orzekającego. Czynność ta odbywa się bez udziału sądu i jest następstwem – na wniosek ustanowionego adwokata (radcy prawnego) – współdziałania właściwych jednostek korporacyjnych. Ma zatem charakter zastępstwa procesowego, a nie ustanowienia nowego pełnomocnika w miejsce dotychczasowego.
W konsekwencji Sąd Apelacyjny nie był zobligowany do powiadomienia o terminie rozprawy wskazanego w piśmie Okręgowej Rady Adwokackiej w G. z dnia 16 stycznia 1997 r. wyznaczonego pełnomocnika, wobec skutecznego wcześniejszego doręczenia zawiadomienia o tej rozprawie ustanowionemu pełnomocnikowi. W świetle tych uwag nie może być mowy o naruszeniu art. 149 § 2 k.p.c.
Postanowienie SN z dnia 5 kwietnia 2001 r., IV CZ 134/00
Standard: 68887 (pełna treść orzeczenia)