Umowa o zamówienie publiczne
Zamówienia publiczne Umowy nienazwane, mieszane i pozakodeksowe Umowy w obrocie gospodarczym
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Również do umów w sprawie zamówienia obowiązuje zasada dotrzymywania umów. Wyjątkowo jednak, z uwagi na ochronę interesu publicznego, zamawiającemu wolno odstąpić od tej zasady, w razie zaistnienia przesłanek przewidzianych w komentowanym przepisie
Wobec powyższego dla skutecznego odstąpienia od umowy konieczne jest łączne spełnienie następujących przesłanek: zaistnienie istotnej zmiany okoliczności, zawarcie umowy nie leży w interesie publicznym, co jest skutkiem zaistnienia istotnej zmiany okoliczności lub dalsze wykonywanie umowy może zagrozić istotnemu interesowi bezpieczeństwa państwa lub bezpieczeństwu publicznemu, nieprzewidywalność istotnej zmiany okoliczności i jej skutków w chwili zawarcia umowy. Przy czym istotna zmiana okoliczności może mieć swoje źródło w zdarzeniach natury faktycznej, jak i prawnej.
Zmiana okoliczności musi prowadzić do stanu, w którym wykonanie zamówienia nie leży w interesie publicznym. W najbardziej ogólnym ujęciu przyjąć należy, iż chodzi o bezcelowość realizacji zamówienia dla interesu publicznego, którego realizację winien zapewniać zamawiający jako podmiot realizujący zadania publiczne, wynikające z przepisów prawa. Zaistnienie istotnej zmiany okoliczności prowadzącej do stanu, w którym wykonanie nie leży w interesie publicznym, nie może być przewidywalne w chwili zawarcia umowy (wyrok SA w Warszawie z dnia 7 lipca 2011 r., I ACa 13/11).
Wyrok SO w Białymstoku z dnia 22 marca 2017 r., VII GC 98/16
Standard: 10203 (pełna treść orzeczenia)
Przepisy kodeksu cywilnego w zamówieniach publicznych stosuje się wprost, a nie odpowiednio. Zatem negocjacje, postępowanie przetargowe, zawieranie umowy, składanie oświadczeń woli przy dokonywaniu czynności prawnych należy oceniać z uwzględnieniem regulacji zawartych w kodeksie cywilnym.
Wyrok SO w Łodzi z dnia 12 kwietnia 2016 r., X GC 908/15
Standard: 8999 (pełna treść orzeczenia)