Umowa o zamówienie publiczne

Zamówienia publiczne Umowy nienazwane, mieszane i pozakodeksowe Umowy w obrocie gospodarczym

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Również do umów w sprawie zamówienia obowiązuje zasada dotrzymywania umów. Wyjątkowo jednak, z uwagi na ochronę interesu publicznego, zamawiającemu wolno odstąpić od tej zasady, w razie zaistnienia przesłanek przewidzianych w komentowanym przepisie

Wobec powyższego dla skutecznego odstąpienia od umowy konieczne jest łączne spełnienie następujących przesłanek: zaistnienie istotnej zmiany okoliczności, zawarcie umowy nie leży w interesie publicznym, co jest skutkiem zaistnienia istotnej zmiany okoliczności lub dalsze wykonywanie umowy może zagrozić istotnemu interesowi bezpieczeństwa państwa lub bezpieczeństwu publicznemu, nieprzewidywalność istotnej zmiany okoliczności i jej skutków w chwili zawarcia umowy. Przy czym istotna zmiana okoliczności może mieć swoje źródło w zdarzeniach natury faktycznej, jak i prawnej.

Zmiana okoliczności musi prowadzić do stanu, w którym wykonanie zamówienia nie leży w interesie publicznym. W najbardziej ogólnym ujęciu przyjąć należy, iż chodzi o bezcelowość realizacji zamówienia dla interesu publicznego, którego realizację winien zapewniać zamawiający jako podmiot realizujący zadania publiczne, wynikające z przepisów prawa. Zaistnienie istotnej zmiany okoliczności prowadzącej do stanu, w którym wykonanie nie leży w interesie publicznym, nie może być przewidywalne w chwili zawarcia umowy (wyrok SA w Warszawie z dnia 7 lipca 2011 r., I ACa 13/11).

Wyrok SO w Białymstoku z dnia 22 marca 2017 r., VII GC 98/16

Standard: 10203 (pełna treść orzeczenia)

Przepisy kodeksu cywilnego w zamówieniach publicznych stosuje się wprost, a nie odpowiednio. Zatem negocjacje, postępowanie przetargowe, zawieranie umowy, składanie oświadczeń woli przy dokonywaniu czynności prawnych należy oceniać z uwzględnieniem regulacji zawartych w kodeksie cywilnym.

Wyrok SO w Łodzi z dnia 12 kwietnia 2016 r., X GC 908/15

Standard: 8999 (pełna treść orzeczenia)

Terminem wykonania umowy zawartej na podstawie zamówienia publicznego może być zarówno data, oznaczona liczba jednostek czasu jak i oznaczone zdarzenie. Niemniej, jak wielokrotnie wskazano w orzecznictwie, dane przyszłe zdarzenie można traktować jako termin ustania stosunku prawnego tylko wówczas, gdy jest ono w ramach rozsądnych ludzkich oczekiwań oczywiście pewne (por. wyrok SN z dnia 30 sierpnia 1990 r., IV CR 236/90).

Termin oznaczony jako "zakończenie inwestycji" nie jest w powyższym rozumieniu "pewny" zarówno co do faktu jak i chwili nadejścia. Brak podstaw do odstąpienia od tego bezwzględnie obowiązującego przepisu także wówczas, gdy w umowie strony przewidziały klauzule zabezpieczające wykonywanie usług inżyniera kontraktu przez czas niezbędny dla zakończenia przedsięwzięcia, w szczególności wobec wydłużenia terminu wykonania robót przez wykonawców. Termin wykonania umowy musi być bowiem wskazany wprost i odpowiadać SIWZ.

Piśmiennictwo dotyczące prawa zamówień publicznych podkreśla, że postanowienia SIWZ i umowy zawartej na ich podstawie nie powinny zawierać sformułowań umożliwiających zamawiającemu przesuwanie terminu realizacji umowy na niekorzyść wybranego wykonawcy i uzależniać go od czynników niezależnych od stron tego kontraktu. Po drugie - w myśl art. 139 ust. 2 p.z.p. umowa zawarta w reżimie prawa zamówień publicznych wymaga, pod rygorem nieważności, zachowania formy pisemnej, chyba że przepisy odrębne wymagają formy szczególnej.

Zmiana umowy, także przewidziana w jej treści, dochodzi do skutku przez złożenie zgodnych oświadczeń woli obu stron, z zachowaniem przewidzianej dla tej umowy formy (art. 77 § 1 k.c. w związku z art. 139 ust. 2 p.z.p.). Jednostronne oświadczenie zamawiającego nie może zatem doprowadzić do skutecznej modyfikacji terminu.

Wyrok SN z dnia 13 stycznia 2016 r., V CSK 277/15

Standard: 33550 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 51 słów. Wykup dostęp.

Standard: 68461 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 94 słów. Wykup dostęp.

Standard: 68392 (pełna treść orzeczenia)

Zobacz glosy

Komentarz składa z 447 słów. Wykup dostęp.

Standard: 3530 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 158 słów. Wykup dostęp.

Standard: 22871 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.