Badanie formalnych przesłanek zasadności orzeczenia stanowiącego podstawę wpisu
Zakres kognicji sądu wieczystoksięgowego w sprawach o wpis (art. 626[8] § 2 k.p.c.) Orzeczenie sądu jako podstawa wpisu do księgi wieczystej
Sąd wieczystoksięgowy może oddalić wniosek o wpis, jeżeli podstawą wpisu jest orzeczenie sądu niespełniające wymagań formalnych umożliwiających wpis (art. 626[8] § 2 k.p.c.).
Jeżeli dokumentem dołączonym do wniosku mającym stanowić podstawę wpisu jest orzeczenie sądowe, wówczas istotnie, niedopuszczalne jest kontrolowanie przez sąd wieczystoksięgowy prawidłowości takiego orzeczenia pod względem merytorycznym (art. 365 k.p.c.). Kognicja sądu wieczystoksięgowego obejmuje natomiast formalne przesłanki takiego orzeczenia, w tym czy zawiera wszystkie dane konieczne do dokonania wpisu i czy „z przyczyn technicznych” umożliwia wpis
Postanowienie SN z dnia 9 stycznia 2013 r., III CSK 78/12
Standard: 68294 (pełna treść orzeczenia)
Gdy dokumentem uzasadniającym wpis jest orzeczenie sądu, kontrola przy rozpoznawaniu wniosku o wpis ogranicza się do kontroli formalnej, a w szczególności do kontroli, czy orzeczenie sądu opatrzone jest wzmianką o prawomocności. Natomiast niedopuszczalna jest kontrola merytoryczna zasadności rozstrzygnięcia sądowego i odmowa dokonania wpisu na tej podstawie, że zdaniem organu prowadzącego księgi wieczyste orzeczenie sądowe jest merytorycznie błędne.
Uchwała SN z dnia 4 lipca 1986 r., III CZP 35/86
Standard: 68297 (pełna treść orzeczenia)
Wówczas, gdy dokumentem uzasadniającym wpis jest orzeczenie sądu lub innego organu, kontrola przy rozpoznawaniu wniosku o wpis ogranicza się do kontroli formalnej, czy orzeczenie takie jest prawomocne, a ściślej biorąc - czy jest opatrzone przez sąd lub inny organ państwowy wzmianką o prawomocności.
Uchwała SN z dnia 4 maja 1972 r., III CZP 25/72
Standard: 68295 (pełna treść orzeczenia)