Odszkodowanie według stanu nieruchomości istniejącego w chwili wydania wadliwej decyzji, stanowiącej źródło powstania szkody
Odszkodowanie za szkodę wywołaną niezgodną z prawem decyzją administracyjną
Dla ustalenia wysokości odszkodowania należnego poszkodowanemu przyjmuje się stan majątku poszkodowanego (składników jego majątku) w chwili wyrządzenia szkody, natomiast miarodajne pozostają ceny w chwili ustalania odszkodowania.
W odniesieniu do decyzji administracyjnych wyrządzających szkodę (tzw. decyzji wadliwych powodujących m.in. utratę prawa własności lub innego prawa) chodzi o stan nieruchomości istniejący w chwili wydania wadliwej decyzji, stanowiącej źródło powstania szkody. Stan taki obejmuje nie tylko parametry fizyczne lub geodezyjne danej nieruchomości (np. jej powierzchnię, infrastrukturę), lecz także samo jej funkcjonalne przeznaczenie społeczno-gospodarcze.
Nie sposób znaleźć odstępstwo od wspomnianej reguły ustalania rozmiaru odszkodowania w samej treści art. 363 § 2 k.c. Przepis ten odnosi się bowiem do możliwości przyjęcia innej ceny uszczerbku niż w chwili ustalenia odszkodowania (wyrokowania), natomiast nie modyfikuje w żadnym zakresie tej reguły ustalenia uszczerbku majątkowego, która wiąże rozmiar tego uszczerbku ze stanem składnika majątku poszkodowanego (przejętej nieruchomości o określonym przeznaczeniu) w chwili wyrządzenia szkody. Innymi słowy, nie sposób w treści przepisu art. 363 § 2 k.c. poszukiwać odpowiednich „szczególnych okoliczności” mających usprawiedliwić modyfikację wspomnianej reguły.
Wyrok SN z dnia 12 grudnia 2013 r., V CSK 81/13
Standard: 67979 (pełna treść orzeczenia)
W sytuacji, gdy źródłem szkody jest wadliwa decyzja nacjonalizacyjna, dla ustalenia odszkodowania za szkodę związaną z jej wydaniem - w przypadku gdy nieruchomość nie może być zwrócona z uwagi na nieodwracalne skutki decyzji - jest jej stan w chwili wydania tej decyzji.
Wyrok SN z dnia 14 czerwca 2013 r., V CSK 388/12
Standard: 67977 (pełna treść orzeczenia)
Mając na uwadze, że zobowiązany do odszkodowania Skarb Państwa ponosi odpowiedzialność tylko za normalne następstwa swojego działania (wydanie wadliwej decyzji administracyjnej) to ustalając odszkodowania należy wziąć pod uwagę stan wspomnianych lokali sprzed wydania tej decyzji.
Wyrok SN z dnia 10 maja 2013 r., I CSK 414/12
Standard: 67978 (pełna treść orzeczenia)