Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Czynności przygotowawcze związane z przygotowaniem stanowiska pracy lub też sprzątania po zakończeniu pracy

Czas pracy; pozostawanie do dyspozycji pracodawcy (art. 128 k.p.)

Za pracę należy uznać także czynności przygotowawcze związane z przygotowaniem stanowiska pracy lub też sprzątania po zakończeniu pracy.

Problematykę odróżnienia czynności przygotowawczych od czynności immanentnie związanych z wykonywaniem pracy Sądu Najwyższego podjął w wyroku z dnia 22 sierpnia 2019 r., I PK 96/18. W uzasadnieniu tego orzeczenia skonstatowano, że nie jest możliwe skonstruowanie ogólnej definicji prawnej "czynności przygotowawczych", a jednie można je określić ad casum, biorąc pod uwagę ustalenia faktyczne co do obowiązków nałożonych na pracownika. W sprawie, w której zapadł powołany wyrok, uznano, że zarówno czynności wykonywane przez powoda przed zjazdem na dół kopalni (odebranie raportów od poprzednich zmian, odprawa, sprawdzenie obecności członków załogi i przydzielenie im obowiązków), jak i po wyjeździe (sporządzenie raport zmianowego, spisanie dniówek pracowników i zdanie raportu nadsztygarowi prowadzącemu zmianę) miały charakter czynności immamentnie związanych z wykonywaniem pracy na stanowisku sztygara zmianowego i były objęte zakresem obowiązków pracowniczych powoda (normalne czynności pracownicze pracownika nadzoru zakładu pracy w ruchu ciągłym). Nie były to więc czynności przygotowawcze, ale czynności z całą pewnością merytoryczne, bez wykonania których zjazd pod ziemię i przystąpienie do prac tam realizowanych, a następnie ich zakończenie w danym dniu w ogóle nie byłoby możliwe.

Podobne stanowisko Sąd Najwyższy zajął w wyrokach: z dnia 23 kwietnia 2018 r. i z dnia 20 marca 2019 r., I PK 258/17 oraz postanowieniach: z dnia 28 marca 2019 r., I PK 89/18; z dnia 21 maja 2019 r., I PK 152/19, a także z dnia 11 lutego 2020 r., I PK 24/19).

Wyrok SN z dnia 26 października 2022 r., II PSKP 11/22

Standard: 67790 (pełna treść orzeczenia)

Vzynności immamentnie związane z wykonywaniem obowiązków pracowniczych w czasie pozostawania pracownika do dyspozycji pracodawcy w rozumieniu art. 128 § 1 k.p. nie mogą zostać uznane za czynności przygotowawcze.

Czynności wykonywane przez powoda na stanowisku nadsztygara wentylacji miały charakter czynności immamentnie związanych z wykonywaniem pracy. Polegały one na dokonaniu odprawy przed zmianą, a po zakończeniu zmiany powód oczekiwał na dostarczone od sztygarów zmianowych i metaniarzy oraz stacji ratowniczej raporty i po uzupełnieniu dokumentacji oraz podpisaniu książki raportowej powód musiał zdać raport ze zmiany swoim przełożonym.

Sąd Okręgowy słusznie uznał, że czynności, które wykonywał powód, nie stanowią czynności przygotowawczych do wykonywania pracy, lecz są świadczeniem pracy w czasie pozostawania powoda do dyspozycji pracodawcy w rozumieniu art. 128 § 1 k.p.

Postanowienie SN z dnia 11 lutego 2020 r., I PK 24/19

Standard: 67791 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 108 słów. Wykup dostęp.

Standard: 67792

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.