Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Wymóg powiadomienia osoby trzeciej o działaniu pełnomocnika w imieniu mocodawcy

Pełnomocnictwo (art. 96 k.c.)

Podstawową zasadą prawa cywilnego (tak oczywistą, że nie wyrażono jej expressis verbis w kodeksie cywilnym) jest, iż pełnomocnik - w celu wywołania bezpośredniego skutku swojej czynności między osobą trzecią (z którą zawiera umowę) a osobą przez siebie reprezentowaną - musi oświadczyć osobie trzeciej, że działa w imieniu innej osoby (swego mocodawcy), i musi wymienić osobę swego mocodawcy. Jeżeli tego nie robi, sama jego wola działania jako pełnomocnika jest bez znaczenia dla jego kontrahenta.

Od powyższej reguły - szczególnie w sprawach potocznych - zachodzą wyjątki (por. szczególnie art. 97 k.c.). Podróż samolotem za granicę nie należy do spraw potocznych.Gdy pełnomocnik nie powiadomi osoby, z którą zawiera umowę, że działa jako pełnomocnik, umowa nie dochodzi do skutku. Brakuje bowiem wtedy zgody co do osoby drugiego kontrahenta.

Osoba, która liczyła na to, że umowa będzie skuteczna, ponosi szkodę i ta szkoda powinna być naprawiona na podstawie odpowiednio stosowanego art. 103 § 3 k.c. 

Wyrok SN z dnia 12 kwietnia 1973 r., III CRN 77/73

Standard: 66994 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.