Niedopuszczalność rozpoznania skargi na czynność komornika przez referendarza sądowego
Skarga na postanowienie referendarza sądowego w postępowaniu egzekucyjnym art. 767[3a] k.p.c. Skarga na czynność komornika (art. 767 k.p.c.)
Referendarz sądowy nie jest uprawniony do rozpoznawania skarg na czynności komornika (art. 767 k.p.c.).
Regulacja zawarta w art. 767[3a] k.p.c. nie obejmuje kompetencji referendarza sądowego do rozpoznawania skarg na czynności komornika. Wynika to również z uzasadnienia projektu ustawy nowelizującej, w którym podkreślono, że rozszerza się uprawnienia referendarza sądowego przez przekazanie do jego kompetencji spraw wynikłych ze zbiegu egzekucji sądowej i administracyjnej oraz wyjawienia majątku, jednak bez możliwości stosowania środków przymusu. Stwierdzono, że w związku z tym zachodzi konieczność unormowania zaskarżania czynności referendarza sądowego w postępowaniu egzekucyjnym. Z uwagi na potrzebę zapewnienia sprawności i szybkości tego postępowania przyjęto, że wniesienie skargi na postanowienie referendarza sądowego w postępowaniu egzekucyjnym nie spowoduje utraty mocy zaskarżonego postanowienia, a sąd będzie orzekał jako druga instancja. Rozwiązanie to pociągnęło za sobą konieczność stosownej zmiany art. 398[22] k.p.c. Podkreślono też, że umiejscowienie art. 7673a wśród przepisów regulujących postępowanie egzekucyjne jest zgodne z przyjętym w kodeksie postępowania cywilnego rozwiązaniem, według którego oprócz ogólnych przepisów dotyczących skargi na orzeczenie referendarza znajdują się rozwiązania szczegółowe, np. w art. 518[1] k.p.c.
Zgodnie z art. 47[1] k.p.c., referendarz sądowy może wykonywać czynności w postępowaniu cywilnym w wypadkach wskazanych w ustawie, przy czym w zakresie powierzonych mu czynności ma kompetencje sądu, chyba że ustawa stanowi inaczej. Ustawodawca określił w przepisach kodeksu postępowania cywilnego czynności, do wykonywania których jest upoważniony referendarz sądowy. Przykładowo tylko można wskazać na art. 108 § 1, art. 123 § 2, art. 130[5], art. 144 § 4, art. 235 § 2, art. 364 § 2, art. 505[22] § 2 i art. 509[1], a w postępowaniu egzekucyjnym na art. 773 § 1[1], art. 781 § 1[1], art. 795[6] § 2, art. 795[8] § oraz art. 920[2] k.p.c. W żadnym z przepisów tego kodeksu nie upoważniono referendarza sądowego do rozpoznawania skarg na czynności komornika. Należy podkreślić, że ze względu na regułę wyrażoną w art. 47[1] k.p.c., zgodnie z którą referendarz sądowy może wykonywać jedynie czynności w wypadkach wskazanych w ustawie, przepis kompetencyjny powinien określać te czynności w sposób wyraźny i niebudzący wątpliwości.
Z samej tylko lokaty art. 7673a] w kodeksie postępowania cywilnego nie można wyprowadzać wniosku o upoważnieniu referendarza sądowego do rozpoznawania skarg na czynności komornika.
Uchwała SN z dnia 26 czerwca 2014 r., III CZP 30/14
Standard: 65095 (pełna treść orzeczenia)