Wymagalność roszczenia o odszkodowanie w razie rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem
Odszkodowanie, o którym mowa w art. 45 k.p. i jego wysokość (art. 47[1] k.p.)
Jeżeli pracownik od początku procesu (już w pozwie) domagał się jedynie odszkodowania, to istnieją podstawy do zasądzenia odsetek od chwili wezwania pozwanego pracodawcy do spełnienia tego świadczenia, co następuje przez doręczenie mu odpisu pozwu (art. 455 k.c. w związku z art. 300 k.p.). W tym przypadku nie ma zastosowania reguła przewidziana w art. 363 § 2 k.c., według której wysokość odszkodowania powinna być ustalona według cen z daty ustalenia odszkodowania wyrokiem sądu.
Odszkodowanie za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę (art. 45 § 1 k.p. w związku z art. 47[1] k.p.) ma charakter zryczałtowany, ustalenie jego wysokości nie sprawia na ogół trudności ani sądowi, ani pozwanemu pracodawcy, dlatego nie sposób przyjąć, aby terminem wymagalności tego roszczenia rozpoczynał się pierwszego dnia po upływie okresu wypowiedzenia (por. wyrok SN z dnia 15 listopada 2006 r., I PK 112/06 i wyrok SN z dnia 20 stycznia 2015 r., I PK 140/14).
Wyrok SN z dnia 22 kwietnia 2015 r., II PK 176/14
Standard: 64988 (pełna treść orzeczenia)
Jeżeli pracownik domagał się w pozwie i w toku procesu jedynie przywrócenia do pracy, a sąd pracy zamiast uwzględnienia tego żądania zasądził na jego rzecz odszkodowanie, wówczas odsetki za opóźnienie w jego wypłacie mogą być zasądzone dopiero od wydania orzeczenia sądu w przedmiocie odszkodowania.
Jeżeli jednak pracownik od początku procesu (już w pozwie) domagał się jedynie odszkodowania (tak jak to miało miejsce w rozpoznawanej sprawie), to istnieją podstawy do zasądzenia odsetek od chwili wezwania pozwanego pracodawcy do spełnienia tego świadczenia (art. 455 k.c. w związku z art. 300 k.p.), co następuje przez doręczenie mu odpisu pozwu, ewentualnie zgłoszenie roszczenia o odszkodowanie na rozprawie w jego obecności.
W tym ostatnim przypadku nie ma zastosowania reguła przewidziana w art. 363 § 2 k.c., według której wysokość odszkodowania powinna być ustalona według cen z daty ustalenia odszkodowania wyrokiem sądu. Odszkodowanie za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę (art. 45 § 1 k.p. w związku z art. 47[1] k.p.) ma charakter zryczałtowany, ustalenie jego wysokości nie sprawia na ogół trudności ani sądowi, ani pozwanemu pracodawcy, dlatego nie sposób przyjąć, aby terminem wymagalności tego roszczenia było uprawomocnienie się wyroku zasadzającego to odszkodowanie.
Wyrok SN z dnia 20 stycznia 2015 r., I PK 140/14
Standard: 64989 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 65678