Brak akceptacji pozostałych członków zarządu lub zgromadzenia wspólników dla złożenia wniosku o upadłość
Przesłanki egzoneracyjne członka zarządu spółki z o.o. (art. 299 § 2 k.s.h)
Przeszkodą w wystąpieniu z wnioskiem o upadłość spółki nie może być również brak akceptacji pozostałych członków zarządu lub zgromadzenia wspólników dla tego rodzaju decyzji (wyroki SN z dnia 17 października 2006 r., II UK 85/06; z dnia 19 lutego 2008 r., II UK 100/07; z dnia 27 maja 2009 r., II UK 373/08; z dnia 24 sierpnia 2009 r., I UK 75/09 i z dnia 15 września 2009 r., II UK 406/08).
Wyrok SN z dnia 4 lutego 2011 r., II UK 225/10
Standard: 64581 (pełna treść orzeczenia)
Prezes zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, który w czasie właściwym nie zgłosił wniosku o ogłoszenie upadłości niewypłacanej spółki, a jedynie zrezygnował z członkostwa w jej zarządzie, nie może uchylić się od odpowiedzialności za publicznoprawne zaległości niewypłacalnej spółki powstałe w czasie pełnienia przezeń obowiązków członka zarządu (art. 116 § 1 i 2 Ordynacji podatkowej) na podstawie przesłanki braku zawinienia tylko dlatego, że zgromadzenie wspólników sprzeciwiało się takiemu wnioskowi.
Przepisy prawa ani postanowienia umowy spółki z o.o. nie uprawniały zgromadzenia wspólników do wniesienia w dniu 5 marca 2002 r. skutecznego sprzeciwu przeciwko wnioskowi zarządu o ogłoszenie upadłości zainteresowanej spółki z powodu jej niewypłacalności, zważywszy że już od maja 2000 r. spółka ta przestała płacić „zobowiązania publicznoprawne w postaci składek na ubezpieczenia społeczne”.
Prezes spółki z ograniczoną odpowiedzialnością ma obowiązek zgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości niewypłacalnej spółki wynikający bezpośrednio z przepisów ustaw (odpowiednich przepisów Prawa upadłościowego i naprawczego oraz Kodeksu spółek handlowych). Umowa spółki ani uchwała zgromadzenia wspólników nie mogą wyłączyć ani ograniczyć tego obowiązku wynikającego z bezwzględnie obowiązujących przepisów prawa.
Oznacza to, że ustawowy obowiązek zgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości niewypłacalnej spółki nie jest uzależniony od podjęcia stosownej uchwały przez zgromadzenie wspólników, w tym nie uchyla go zgłoszenie sprzeciwu przez takie gremium.
Prezes zarządu powinien rozważyć, czy z punktu widzenia jego interesów, a także potencjalnej odpowiedzialności majątkowej całym swoim majątkiem za publicznoprawne zaległości niewypłacalnej spółki, ważniejsze było podporządkowanie się sprzeciwowi zgromadzenia wspólników przeciwko zgłoszeniu wniosku o ogłoszenie upadłości niewypłacalnej spółki, czy też ważniejsze było zgłoszenie wniosku o upadłość niewypłacalnej spółki dla uchylenia się od odpowiedzialności
Wyrok SN z dnia 24 sierpnia 2009 r., I UK 75/09
Standard: 64585 (pełna treść orzeczenia)