Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Czynności z zakresu prawa pracy wykonywane przez zarządcę przedsiębiorstwa (art. 1064[1] k.p.c.)

Egzekucja przez zarząd przymusowy (art. 1064[1] - 1064[13] k.p.c.) Reprezentacja pracodawcy przy czynnościach prawnych z zakresu prawa pracy (art. 3[1] k.p.)

Skutkiem ustanowienia zarządcy przymusowego jest pozbawienie dłużnika prawa zarządu majątkiem ‎(W. Gewald, w: Prawo upadłościowe. Komentarz, red. A. Witosz, wyd. 2, Warszawa 2021, s. 215).

Za pozbawione podstaw uznać należy twierdzenie skarżącego ‎o podobieństwie skutków ustanowienia zarządcy przymusowego do sytuacji utraty przez dłużnika zdolności procesowej i braku przedstawiciela ustawowego, stanowiącej przesłankę zastosowania art. 818 § 1 zd. 1 k.p.c. 

Wyrok SN z dnia 9 maja 2024 r., II CSKP 1544/22

Standard: 84288 (pełna treść orzeczenia)

Zarządca obowiązany jest wykonywać czynności potrzebne do prowadzenia prawidłowej gospodarki. Ma on prawo prowadzić sprawy, nieprzekraczające zakresu zwykłego zarządu, które przy wykonywaniu takiego zarządu okażą się potrzebne. W sprawach wynikających z zarządu zarządca może pozywać i być pozywanym. Art. 1064[1] k.p.c pozbawia zatem powyższych uprawnień właściciela przedsiębiorstwa przenosząc je na zarządcę.

W związku z tak określonym zakresem kompetencji zarządca przedsiębiorstwa, ustanowiony w trybie art. 1064[1] k.p.c. dokonuje również za pracodawcę (właściciela) w jego imieniu i na jego rzecz czynności w sprawach z zakresu prawa pracy, a zatem to on jest uprawniony do nawiązywania i rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy, jak też do wykonywania wszystkich innych czynności związanych ze stosunkiem pracy.

Instytucja zarządcy zbliżona jest do instytucji syndyka masy upadłości. Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 18 czerwca 2002 r., I PKN 171/01 stwierdził, że syndyk masy upadłości jako organ zarządzający majątkiem upadłego pracodawcy (art. 90 Prawa upadłościowego) jest z mocy art. 3[1] k.p. organem zarządzającym pracodawcy w upadłości i podmiotem uprawnionym do dokonywania czynności w sprawach pracowniczych, który w szczególności rozwiązuje stosunki pracy na zasadach przewidzianych w Kodeksie pracy lub w szczegól-nych przepisach prawa pracy.

Wyrok SN z dnia 29 maja 2006 r., I PK 189/05

Standard: 64465 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.