Rada nadzorcza spółki z o.o. w składzie nieodpowiadającym wymaganiom umowy
Skład rady; kadencja; powoływanie i odwoływanie członków rady nadzorczej (art. 215 - 216 k.s.h.)
Rada nadzorcza spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w składzie nieodpowiadającym wymaganiom określonym w umowie nie może funkcjonować jako organ tej spółki.
Według art. 38 k.c. w zw. z art. 2 k.s.h, osoba prawna działa przez swe organy w sposób przewidziany w ustawie i opartym na niej statucie, czyli na gruncie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w jej umowie.
Skutkiem występowania w spółce „kadłubowego” organu jest niemożność działania takiego organu za spółkę. Dotyczy to w każdym wypadku podejmowania uchwał przez zdekompletowany organ. Pogląd ten podzielił Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 18 lipca 2012 r., III CZP 40/12) przyjmując, że utrata możliwości kierowania przez zarząd kadłubowy działalnością osoby prawnej lub reprezentowania jej na zewnątrz uzasadnia ustanowienie kuratora dla tej osoby (art. 42 § 1 k.c.). W jej uzasadnieniu, Sąd Najwyższy wskazał, że kierowanie działalnością fundacji albo spółdzielni (prowadzenie spraw spółki z ograniczoną odpowiedzialnością albo spółki akcyjnej) wiąże się m.in. z podejmowaniem uchwał przez zarząd. Niemożność ich podejmowania może uzasadniać ustanowienie kuratora dla osoby prawnej także wtedy, gdy osoba ta zachowała możność jej reprezentowania przez zarząd.
Przyjęty przez Sąd Najwyższy pogląd, że „kadłubowy” zarząd nie może skutecznie podejmować uchwał (podobnie SN w wyroku z dnia 21 stycznia 2005 r., I CK 528/04) znajduje odpowiednie zastosowanie do „kadłubowej rady nadzorczej”, czyli między innymi do rady w składzie nieodpowiadającym wymaganiom określonym w umowie spółki.
Wyrok SN z dnia 8 lutego 2018 r., II CSK 280/17
Standard: 64237 (pełna treść orzeczenia)